W 2020 roku naukowcy z Komitetu ds. Nomenklatury Genów (HGNC) ogłosili zmiany w zasadach nazewnictwa ludzkich genów. Od tego czasu ludzkie geny i białka, które wyrażają, nazywane są zgodnie z formatowaniem w programie Microsoft Excel, ponieważ przyjęte wówczas nazwy były automatycznie konwertowane przez Excel na daty. Teraz okazało się, że programiści Microsoft zmienili funkcję formatowania, aby nazwy genów nie były konwertowane na daty.
Mówimy o problemie, który kilka lat temu napotkali naukowcy podczas wypełniania arkuszy kalkulacyjnych i projektowania publikacji naukowych w programie Excel. Aplikacja posiada funkcję automatycznej wymiany danych, mającą na celu przyspieszenie wprowadzania często używanych informacji, takich jak liczby i daty. W efekcie naukowcy napotkali problem polegający na tym, że podczas wpisywania nazw ludzkich genów były one automatycznie konwertowane na daty, co w przypadku nieuważnego wpisywania danych prowadziło do zniekształcenia informacji naukowej.
Z tego powodu przemianowano nawet kilkadziesiąt ludzkich genów, aby ułatwić specjalistom obsługę ich podczas badań w Excelu. Przykładem jest gen MARCH1 (skrót od Membrane Associated Ring-CH-Type Finger 1), w przypadku którego Excel automatycznie przyjmuje datę 1 marca. Naukowcy ostatecznie musieli zmienić tę nazwę na MARCHF1.
Wygląda na to, że badacze nie będą musieli martwić się konwertowaniem danych wprowadzanych do arkuszy kalkulacyjnych na daty. Aby to zrobić, programiści dodali do Excela opcję „Konwertuj ciągłe litery i cyfry na daty”. Jeżeli nie zostanie aktywowana, wprowadzone dane pozostaną niezmienione. Dodatkowo Excel ostrzeże Cię o zbliżającej się konwersji i w razie potrzeby użytkownik będzie mógł jej odmówić.
Blog Microsoftu zawiera pewne zastrzeżenia dotyczące nowej opcji. Przykładowo, jeśli Excel pozostawi dane wejściowe bez transformacji, może to mieć wpływ na poprawność obliczeń przy stosowaniu formuł w tabelach. Ponadto użytkownicy nie będą mogli wyłączyć automatycznej konwersji danych podczas korzystania z makr.