Microsoft zlecił produkcję procesorów wykorzystujących technologię procesową Intel 18A firmie Intel Foundry

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Intel Foundry, dział firmy Intel zajmujący się produkcją kontraktową chipów, ogłosił, że otrzymał duże zamówienie od firmy Microsoft. W ramach wydarzenia IFS Direct poświęconego działalności Intela w zakresie produkcji kontraktowej ogłoszono, że Microsoft wybrał technologię procesową Intel 18A (klasa 1,8 nm) do produkcji niestandardowych procesorów nowej generacji.

„Jesteśmy w trakcie ekscytującej zmiany platformy, która zasadniczo zmieni produktywność każdej pojedynczej organizacji i całej branży” – powiedział Satya Nadella, dyrektor generalny firmy Microsoft. „Aby osiągnąć ten cel, potrzebujemy niezawodnych dostaw najbardziej zaawansowanych, wydajnych i wysokiej jakości półprzewodników. Dlatego jesteśmy tak podekscytowani współpracą z Intel Foundry i dlatego wybraliśmy projekt chipa, który planujemy wyprodukować przy użyciu technologii procesowej Intel 18A.

Prawdopodobnie mówimy albo o pojedynczym procesorze, który będzie produkowany w ogromnej serii i wdrażany przez kilka lat, albo o serii produktów opartych na technologii procesowej Intel 18A. Przypomnijmy, że ten proces techniczny polega na zastosowaniu tranzystorów RibbonFET GAA i technologii zasilania tylnej strony chipa Intel PowerVia.

Do tej pory Intel Foundry podpisało kontrakty na produkcję chipów z kilkoma znanymi firmami, m.in. z Amazon Web Services. Firma Intel otrzymała kilka zamówień na procesory do centrów danych, w tym chip do centrum danych w chmurze oparty na technologii Intel 3, niestandardowy chip serwerowy dla firmy Ericsson i różne chipy oparte na technologii Intel 18A dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Ani Intel, ani Microsoft nie powiedziały, kiedy Intel rozpocznie produkcję procesorów opartych na 18A dla Microsoftu ani kiedy te chipy wejdą do użytku. Przewiduje się, że procesor Intel 18A będzie gotowy do masowej produkcji w drugiej połowie 2024 roku, więc teoretycznie możemy już wkrótce zobaczyć chipy Microsoftu oparte na 18A.

Źródła:

intel.com Sprzęt Toma Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Intel ogłosił technologię procesową Intel 14A – zostanie wprowadzona na rynek w 2027 roku z wykorzystaniem litografii High-NA EUV Intel będzie dzierżawił sprzęt i zakłady produkcyjne innym producentom chipów Samsung pomoże Arm zoptymalizować rdzenie Cortex pod kątem technologii procesowej 2 nm Szum wokół implantu mózgowego Neuralink Elona Muska pomógł przyspieszyć rozwój tej technologii Tower Semiconductor jest gotowa wydać 8 miliardów dolarów na budowę fabryki produkującej chipy w Indiach IonQ otwiera pierwszą fabrykę komputerów kwantowych w Stanach Zjednoczonych

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz