Microsoft zainwestuje 2,1 miliarda dolarów w rozwój infrastruktury chmury i sztucznej inteligencji w Hiszpanii

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Microsoft Corporation, według zasobu Datacenter Dynamics, zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat zainwestować 2,1 miliarda dolarów w rozbudowę infrastruktury usług chmurowych i sztucznej inteligencji w Hiszpanii. O tym oświadczył wiceprezes i prezydent Microsoftu Brad Smith po spotkaniu z premierem Pedro Sanchezem.

Zaznacza się, że inicjatywa ma charakter zakrojony na szeroką skalę i nie ogranicza się jedynie do budowy nowych centrów danych. Microsoft mówi o cyfrowej transformacji segmentów rządowych i komercyjnych z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa i wdrażaniu sztucznej inteligencji.

Korporacja z Redmond po raz pierwszy ogłosiła plany utworzenia regionu chmurowego Azure w Hiszpanii na początku 2020 roku. Microsoft buduje obecnie centra danych w Madrycie i regionie Aragonii na północy kraju. Z kolei w 2021 roku Microsoft otworzył w Barcelonie centrum badawczo-rozwojowe, które zajmuje się systemami AI, uczeniem maszynowym i głębokim uczeniem.

Źródło obrazu: Microsoft

Microsoft planuje docelowo uruchomić trzy centra danych w Madrycie. Wiadomo, że w budowę jednego z nich zaangażowana jest firma Ferrovial. Kompleks w regionie Aragonii będzie się składał z trzech lokalizacji w pobliżu miasta Saragossa: będzie to teren w Parku Technologicznym Recyklingu (PTR), a także tereny w La Puebla de Alfindene i La Muela. Realizacja projektu planowana jest w ciągu siedmiu lat.

Należy zauważyć, że AWS, Google i Oracle mają regiony chmurowe w Hiszpanii. W 2022 roku Meta✴ ogłosiła utworzenie centrum danych w kraju, a w sierpniu 2023 roku podobne plany ogłosił operator Global Technical Realty (GTR). Sam Microsoft ogłosił niedawno zamiar przeznaczenia 3,2 miliarda euro na rozwój infrastruktury AI w innym europejskim kraju – Niemczech. Środki zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych centrów danych w Nadrenii Północnej-Westfalii i okolicach Frankfurtu.

Powiązane materiały:

Microsoft rozpoczął negocjacje z dostawcami usług chmurowych w Europie w celu rozwiązania problemu antymonopolowego Microsoft zwiększa przychody w drugim kwartale dzięki platformie Azure i sztucznej inteligencji Zakryj się chmurami: Microsoft przygotowuje się do ekspansji w regionie Azji i Pacyfiku W Moskwie zakończyła się budowa jednego z największych data center w Rosji „Moskwa-2”. Luka KeyTrap pozwala na trwałe wyłączenie DNS jednym żądaniem

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz