Dzisiaj na konferencji Ignite 2024 firma Microsoft zaprezentowała niestandardowe układy zaprojektowane do obsługi obciążeń i poprawy bezpieczeństwa w chmurze Azure. Akcelerator Azure Boost DPU przeznaczony jest do zarządzania zadaniami przetwarzania i przechowywania danych. Układ zabezpieczający zintegrowanego modułu zabezpieczeń sprzętu platformy Azure zapewnia przechowywanie podpisów cyfrowych i kluczy kryptograficznych w bezpiecznym module
DPU lub jednostka przetwarzania danych to wyspecjalizowany sprzęt przeznaczony do wykonywania określonych zadań przetwarzania danych związanych z bezpieczeństwem i routingiem sieciowym ruchu danych. Zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia obciążenia procesorów i innych układów w przypadku podstawowych zadań obliczeniowych związanych z danym obciążeniem, w tym obciążeniami AI. Wzrost wydajności, jaki mogą zapewnić procesory DPU, jest atrakcyjny dla hiperskalarników, którzy budują coraz większe i energochłonne centra danych.
Azure Boost DPU został zaprojektowany z myślą o „obciążeniach skoncentrowanych na danych, charakteryzujących się wysoką wydajnością i niskim zużyciem energii”. Według producenta nowy chip zapewni czterokrotny wzrost wydajności w zadaniach związanych z przechowywaniem danych, zużywając przy tym trzykrotnie mniej energii.
„Zaprojektowany z myślą o skalowalnych, komponowalnych obciążeniach w chmurze Azure, Azure Boost DPU zapewnia wydajność pamięci masowej, łączność sieciową, przyspieszenie i nie tylko w infrastrukturze chmury” – stwierdził Microsoft w poście na blogu. Azure Boost DPU prawdopodobnie ma swoje korzenie w firmie Fungible, którą Microsoft nabył w grudniu ubiegłego roku za około 190 milionów dolarów. Firma Fungible została założona przez byłych inżynierów Apple i Juniper Networks w celu opracowywania chipów DPU.
Rynek DPU w ostatnich latach szybko się rozwinął. Nvidia oferuje linię DPU BlueField od 2019 r., AMD sprzedaje swoje procesory Pensando od 2022 r. Karty Nitro firmy Amazon Web Services (AWS) zapewniają funkcjonalność podobną do DPU, a Google opracowuje podobne chipy we współpracy z firmą Intel. Dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang, twierdzi, że procesory, procesory graficzne i DPU będą podstawą przyszłych centrów danych. Według jego wizji procesory będą obsługiwać ogólne przetwarzanie, procesory graficzne zapewnią przyspieszone obliczenia, a procesory DPU zajmą się przepływem danych. Według Allied Analytics, jeśli zainteresowanie DPU będzie się utrzymywać, rynek takich chipów może osiągnąć 5,5 miliarda dolarów do 2031 roku.
Po głośnych włamaniach i potępiających raportach rządowych dyrektor generalny Microsoft Satya Nadella oświadczył, że bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem firmy. Między innymi z tego powodu firma Microsoft wprowadziła dziś układ zabezpieczający dla chmury Azure — zintegrowany sprzętowy moduł zabezpieczający (HSM).
Azure Integrated HSM to druga generacja procesorów zabezpieczających firmy Microsoft, po Plutonie, który jest wbudowany w chipy firm Intel, AMD i Qualcomm. To odpowiedź firmy na podobne rozwiązania konkurentów w technologiach chmurowych: Nitro od AWS czy Titan od Google. Chip zapewnia, że cyfrowe podpisy kryptograficzne i klucze szyfrujące są przechowywane w wyspecjalizowanym bezpiecznym module i wykorzystywane „bez utraty wydajności lub zwiększania opóźnień”.
„Od przyszłego roku na każdym nowym serwerze w centrach danych Microsoft będzie instalowany moduł Azure Integrated HSM, aby zwiększyć bezpieczeństwo całego sprzętu platformy Azure zarówno w przypadku wrażliwych, jak i współdzielonych obciążeń” – oznajmił Microsoft.
„W dzisiejszym szybko zmieniającym się krajobrazie zagrożeń, na który wpływają wydarzenia globalne i postęp w sztucznej inteligencji, bezpieczeństwo musi być na pierwszym miejscu” – powiedział Vasu Jakkal, wiceprezes ds. bezpieczeństwa firmy Microsoft. „Nowe metody ataków kwestionują nasz poziom bezpieczeństwa, zmuszając nas do ponownego przemyślenia, w jaki sposób globalna społeczność zajmująca się bezpieczeństwem chroni organizacje”.
Oczywiście specjalistyczny chip poprawia bezpieczeństwo, ale nie jest to panaceum. W 2020 roku badacze odkryli fatalną wadę w chipie zabezpieczającym T2 firmy Apple, przez którą komputery Mac są podatne na te same zagrożenia, którym miał zapobiegać.
Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Microsoft wprowadził Windows 365 Link – komputer, na którym nie da się zainstalować ani jednego programu Kluczowymi klientami usługi Microsoft Azure OpenAI AI są Adobe i Meta✴, ale TikTok nadal jest największym klientem W listopadzie Microsoft zorganizuje konferencję dla programistów Ignite, której głównym tematem będzie sztuczna inteligencja Chińscy producenci pamięci przejmują rynek, oferując DDR4 za połowę ceny Internet satelitarny SpaceX Starlink został wykorzystany w testach samolotów naddźwiękowych i hipersonicznych W przyszłym roku TSMC będzie zmuszone sfinansować budowę 10 nowych zakładów