Microsoft Word, jedna z najstarszych aplikacji Windows, obchodzi w tym tygodniu 40-lecie swojego istnienia. Został wydany w 1983 roku, kiedy najpopularniejszym procesorem był 16-bitowy procesor Intel 80286, pamięć RAM kosztowała setki dolarów za kilka KB, a Apple wypuściło niezwykle drogiego poprzednika komputera Macintosh o nazwie Lisa.
„Rok 1983 był czymś w rodzaju złotego wieku dla konsumentów komputerów osobistych. Nowych możliwości, szybkich procesów technologicznych i genialnych innowacji nie brakowało jak nigdy dotąd. Na przykład Apple wypuściło Lisę za 6000 dolarów, która całkowicie na nowo zdefiniowała, czym powinien być komputer osobisty. Był to także początek aplikacji biznesowych, takich jak Lotus 1-2-3, WordPerfect i oczywiście Microsoft Word. Od samego początku Word stał się jednym z najpopularniejszych narzędzi biurowych na świecie i prawie każdy go zna w taki czy inny sposób. Aby uczcić 40. rocznicę powstania produktu, postanowiliśmy spojrzeć wstecz na historię produktu i poinformować, dokąd zmierzamy” – stwierdził Microsoft w oświadczeniu.
Z okazji 40-lecia Worda twórcy opublikowali także wykres przedstawiający główne etapy rozwoju edytora tekstu. Rozpoczyna się wraz z wprowadzeniem oprogramowania na rynek w 1983 r., obejmuje pojawienie się programu Word 97, w którym po raz pierwszy wprowadzono funkcję Autokorekty, a także wyznacza moment znaczących zmian w wyglądzie aplikacji. W programie Word 2010 wprowadzono funkcję edycji obrazu, a w programie Word 2013 przeprojektowano pasek narzędzi. Docelowo edytor tekstu stał się częścią platformy chmurowej Microsoft 365, otrzymał wsparcie dla ciemnego motywu, a także możliwość współpracy nad dokumentami.
W przyszłości programiści zamierzają skupić się na zapewnieniu optymalnego skalowania programu Word, aby wspierać użytkowników we wszystkich zadaniach związanych z tworzeniem i edycją dokumentów tekstowych. W szczególności planują zintegrować z aplikacją asystenta Copilot AI, kontynuować rozwój internetowej wersji programu Word i regularnie dodawać nowe funkcje, aby zapewnić ciągły rozwój oprogramowania.