Microsoft wkrótce zaprezentuje nową sztuczną inteligencję Prometheus w programach Word, PowerPoint i Outlook

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Prometheus, najnowsza sztuczna inteligencja firmy Microsoft, oparta na modelu OpenAI nowej generacji, już wkrótce wyniesie produktywność firmowych aplikacji biurowych na nowy poziom. Wcześniej w tym tygodniu Microsoft zintegrował nowego następcę AI uznanego ChatGPT ze swoją wyszukiwarką Bing, a teraz przygotowuje się do pokazania, jak Prometheus zmieni doświadczenie użytkownika w programach Word, PowerPoint i Outlook.

Microsoft przygotowuje się do ujawnienia swoich planów integracji Prometheus, technologii sztucznej inteligencji opartej na dużym modelu językowym OpenAI, w nadchodzących tygodniach. Firma planuje ogłosić to już w marcu, prezentując „odkrytą na nowo wyszukiwarkę” i aplikacje biurowe ulepszone przez sztuczną inteligencję, możliwe dzięki ogromnym inwestycjom Microsoftu w OpenAI.

Wcześniej modele GPT były już testowane w Outlooku w celu poprawy wyników wyszukiwania, wraz z sugestiami e-mail i integracją dokumentów Word w celu ulepszenia tekstu użytkownika. Zaledwie tydzień temu Microsoft zapowiedział nowe zastosowanie generatywnej sztucznej inteligencji w technologii Microsoft Viva Sales. Korzysta z usługi Azure OpenAI i GPT do generowania e-maili sprzedażowych i jest podobny do niektórych nowych funkcji, które Microsoft testuje w Outlooku.

Podczas gdy nowy model Prometheus zmienił już wyszukiwarkę internetową Bing, kolejne kroki w celu zintegrowania tej funkcji z podstawowymi aplikacjami Microsoft Office i Teams pokażą, jak daleko Microsoft zaszedł w swojej pracy ze sztuczną inteligencją. Technicznie rzecz biorąc, model Prometheus może być już używany w aplikacjach internetowych Office dzięki integracji paska bocznego Bing z przeglądarką Edge. Ten panel ma teraz nową kartę z podglądem niektórych funkcji, które Microsoft testuje dla programów Word i Outlook. Firma pracuje również nad tworzeniem wykresów i obrazów dla programu PowerPoint przy użyciu sztucznej inteligencji. Bing już wie, jak generować tabele i wykresy, następnym logicznym krokiem jest przekształcenie ich w grafikę wizualną do prezentacji lub nawet wykorzystanie w Excelu.

Microsoft szybko przyspiesza tę integrację, głównie z powodu ostrej konkurencji ze strony Google. Microsoft pierwotnie planował uruchomić Bing AI pod koniec lutego, ale przesunął to z powrotem na ten tydzień, ponieważ Google przygotowywał własne ogłoszenia. A jednak temu ostatniemu udało się wyprzedzić Microsoft, planując prezentację swojego AI Bard, bezpośredniego konkurenta Prometheusa, na dzień przed imprezą giganta oprogramowania.

Dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, desperacko pragnie przywództwa swojej firmy w zakresie technologii sztucznej inteligencji i przygotowuje się do przeciwstawienia się wszelkim reakcjom „najgorszego przyjaciela” Google. Jest tak zaangażowany w ten wyścig AI, że zażądał, aby prezentacja Bing AI rozpoczęła się 20 minut przed planowanym terminem. Po części mu się to udało – Nadella pojawił się na scenie na dwie minuty przed zapowiadanym rozpoczęciem imprezy.

Satya Nadella rozpoczyna prezentację BingAI dwie minuty przed terminem

Wielu menedżerów Microsoftu jest przekonanych, że firma znacznie wyprzedza Google w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji. W swoich wypowiedziach są jednak niezwykle ostrożni, namawiając pracowników, by wystrzegali się konkurencji i nie spoczywali na laurach.

Dążenie Nadelli do wykorzystania sztucznej inteligencji w produktach Microsoft jest napędzane reakcją konsumentów na ChatGPT. Analitycy UBS obliczyli, że ChatGPT osiągnął 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie w zaledwie 60 dni. Ponad milion osób zapisało się na listę oczekujących Bing w ciągu 48 godzin, a od czwartku Bing był trzecią najpopularniejszą aplikacją w amerykańskim App Store.

Microsoft chce jak najlepiej wykorzystać pojawiające się możliwości sztucznej inteligencji w 2023 roku i udostępnić niektóre funkcje i możliwości swojego modelu Prometheus, o których jeszcze nie dyskutowano publicznie. Sztuczna inteligencja stanie się, jeśli jeszcze nie stała, hasłem roku dla całej branży technologicznej na tle rozgrywającej się na naszych oczach epickiej bitwy gigantów IT.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz