Microsoft najwyraźniej przygotowuje się do radykalnego rebrandingu wszystkich funkcji opartych na sztucznej inteligencji wprowadzonych w najnowszych wersjach systemu Windows. Copilot, Windows Recall i inne narzędzia AI mogą wkrótce zostać połączone w ramach jednej marki Windows Intelligence. Nazwa Windows Intelligence wydaje się wyraźną próbą naśladowania ruchu marketingowego Apple, polegającego na zebraniu wszystkich opcji opartych na sztucznej inteligencji dostępnych w systemie Windows pod wspólną nazwą.
Zgodnie z ugruntowaną, wieloletnią tradycją, pierwszą firmą, która wprowadziła „inteligencję” marketingową do swoich produktów, był Apple, choć w rzeczywistości daleko mu do lidera w dziedzinie AI. W październiku wprowadzono usługę Apple Intelligence z nowymi funkcjami AI, obecnie dostępną wyłącznie w wersji zapoznawczej na platformach iOS, iPadOS i macOS.
Niedawno pojawiły się doniesienia, że badacze odkryli termin Windows Intelligence w pliku szablonu edytora obiektów zasad grupy AppPrivacy.adml. Wygląda na to, że Microsoft wybrał tę nazwę, aby ujednolicić wiele funkcji AI zintegrowanych z systemem operacyjnym Windows.
Jeśli doniesienia badaczy okażą się prawdziwe, Microsoft może wkrótce porzucić nazwę Copilot po ponad roku jej używania. Firma Microsoft używała już wcześniej terminu „Inteligencja”, ale wtedy dotyczyło to aktualizacji zabezpieczeń, a nie funkcji sztucznej inteligencji.
Eksperci z TechSpot są przekonani, że takie używanie ogólnie przyjętego terminu jako znaku towarowego „nie jest w pełni opłacalnym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej”. Próba rebrandingu jest już krytykowana w mediach społecznościowych, a użytkownicy Windowsa oskarżają Microsoft o „zabicie” systemu operacyjnego poprzez kopiowanie strategii marketingowych Apple.
Oprócz wysiłków mających na celu rebranding swoich możliwości w zakresie sztucznej inteligencji, Microsoft planuje dalsze wielomiliardowe inwestycje w rozwój i promocję sztucznej inteligencji. Oczekuje się, że duże firmy technologiczne wydadzą do końca roku ponad 200 miliardów dolarów na rozwój sztucznej inteligencji, pomimo obaw inwestorów z Wall Street co do bezprecedensowego zakładu.
Microsoft aktywnie promuje funkcje AI, choć przed nimi jeszcze długa droga, zanim staną się integralną częścią ekosystemu Windows. Dlatego funkcja Windows Recall służąca do rejestrowania wszystkich działań użytkownika początkowo spotkała się z wieloma negatywnymi recenzjami. I choć w aktualizacji Windows 11 24H2 zostało to znacznie poprawione, to nadal nie ma gwarancji bezpieczeństwa poufnych informacji.