Podczas wydarzenia Ignite 2024 firma Microsoft ogłosiła, że zestawy słuchawkowe do rzeczywistości wirtualnej Meta✴ Quest 3 i Quest 3S otrzymają w grudniu obsługę „pełnych funkcji” systemu operacyjnego Windows 11 w ramach wersji zapoznawczej.
„Pełne doświadczenie” w tym kontekście oznacza, że użytkownicy zestawów słuchawkowych Quest będą mogli wchodzić w interakcję z lokalnym komputerem PC z systemem Windows lub systemem Windows opartym na chmurze (za pośrednictwem systemu Windows 365) za pomocą zestawów słuchawkowych Quest. Microsoft twierdzi, że połączenie zajmie „zaledwie kilka sekund” i porównuje to doświadczenie z pracą na „osobistej, wysokiej klasy, dużej stacji roboczej z wieloma monitorami”. Użytkownicy będą mogli wchodzić w interakcję z wieloma wirtualnymi monitorami niezależnie od przestrzeni, w której pracują.
Wdrożona zostanie także technologia Windows Volumetric Apps, za pomocą której będzie można przenosić interaktywne aplikacje 3D i inne obiekty z systemu Windows do wirtualnej rzeczywistości zestawów słuchawkowych Meta✴ Quest. Przykładowo w maju tego roku Microsoft pokazał, jak użytkownik zestawu słuchawkowego Quest 3 wchodzi w interakcję rękami z cyfrowym obrazem kontrolera Xbox w środowisku wirtualnym.
Programiści mogą już subskrybować interfejs API 3D, aby uzyskać dostęp do podstawowych funkcji umożliwiających tworzenie wtyczek do nowych lub istniejących aplikacji 3D na pulpicie systemu Windows.
Firma Microsoft po raz pierwszy wspomniała o przyszłej obsłudze zestawów słuchawkowych Quest w systemie Windows już w 2022 r., ogłaszając współpracę z firmą Meta✴ w celu przeniesienia niektórych aplikacji Windows, w tym Microsoft Teams, do środowiska wirtualnego. W grudniu ubiegłego roku Microsoft udostępnił funkcje Microsoft 365 (Word, Excel i PowerPoint) dla Quest, a także dostosował do nich usługę Xbox Cloud Gaming.