Microsoft otworzył dostęp do skandalicznej funkcji AI Recall – użytkownicy mogli ograniczyć jej „podglądanie”

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Po serii opóźnień firma Microsoft rozpoczęła wdrażanie funkcji AI Recall w ekosystemie komputerów Copilot Plus. Pierwsza wersja zapoznawcza tej funkcji jest już dostępna dla programistów Windows Insider w kanale dystrybucji deweloperów. Również w najnowszej kompilacji Windowsa 11 udostępniona została testerom nowa funkcja Click to Do – niemal odpowiednik funkcji Circle to Search od Google.

Funkcja Recall wykonuje zrzuty ekranu niemal każdej czynności wykonywanej przez użytkownika komputera Copilot Plus PC, umożliwiając późniejszy powrót do dowolnego punktu w przeszłości za pomocą zapytań w języku naturalnym, a także specjalnej osi czasu, która umożliwia otwieranie wcześniej zamkniętych aplikacji i stron internetowych. Aby przygotować wyniki wyszukiwania, Recall wykorzystuje algorytmy AI do dopasowywania tekstu i elementów wizualnych ze zrzutów ekranu.

Przypomnij sobie oś czasu

Korzystanie z funkcji Recall jest całkowicie opcjonalne. Początkowo funkcja jest wyłączona – wcześniej wręcz przeciwnie, była domyślnie włączona. Wersje poglądowe Recall w nowych kompilacjach systemu Windows 11 dystrybuowane za pośrednictwem kanału deweloperskiego są dostępne tylko dla komputerów Copilot Plus opartych na procesorach Qualcomm Snapdragon X. Wsparcie będzie dostępne później dla systemów opartych na procesorach Intel i AMD.

Użytkownicy mogą wybierać zrzuty ekranu przedstawiające określone działania lub obiekty, które podejmie Recall, a także je usuwać. Firma Microsoft umożliwia wykluczenie niektórych aplikacji i witryn internetowych z wycofania. Ponadto funkcja jest w stanie automatycznie wykryć wrażliwe informacje (dane karty kredytowej, hasła, dane osobowe) i nie zapisywać ich. Sam Microsoft nie ma dostępu do zrzutów ekranu tworzonych przez Recall. Żadne dane nie są wysyłane do chmury. Ponadto informacje o użytkowniku nie są używane do uczenia modeli sztucznej inteligencji firmy Microsoft.

„Nie wysyłamy obrazów z Twojego komputera do firmy Microsoft ani żadnych stron trzecich, ani nie wykorzystujemy ich do celów szkoleniowych. Firma Microsoft nie ma dostępu do kluczy umożliwiających przeglądanie zaszyfrowanych danych, więc nie będziemy w stanie odzyskać Twoich zrzutów ekranu, jeśli usuniesz funkcję autoryzacji Windows Hello lub będziesz musiał zresetować komputer lub uaktualnić komputer do nowego” – mówi specjalista ds. systemu Windows Zespół Insiderów.

Instalacja i konfiguracja Recall

Recall wymaga autoryzacji Windows Hello, aby uzyskać dostęp do swoich funkcji, a także włączenia funkcji BitLocker i Secure Boot (które są włączone natywnie w systemach PC Copilot Plus).

Częścią funkcji Recall w najnowszej wersji testowej systemu Windows 11 jest nowa funkcja „kliknij, aby wykonać”. Jest przeznaczony do rozpoznawania tekstu i obrazów na zrzutach ekranu Recall. Funkcja umożliwia kopiowanie i zapisywanie tych danych przy użyciu algorytmów AI.

Kliknij, aby zrobić w aktualnej wersji działa tylko z funkcją Recall

W przyszłości funkcja Kliknij, aby wykonać będzie działać poza funkcją Recall. Aplikacja zostanie uruchomiona poprzez naciśnięcie określonego klawisza na klawiaturze, a także lewego przycisku myszy. Następnie otworzy się interaktywne okno z ustawieniami. Interfejs aplikacji umożliwia wybranie części obrazu lub tekstu w celu wykonania dodatkowych działań. W przyszłości np. za pomocą Click to Do będzie można podświetlać obiekty w filmach na YouTube w celu późniejszego wyszukiwania poprzez Bing.

Początkowo funkcja Recall miała pojawić się w Windowsie już w lipcu. Jednak Microsoft był zmuszony przełożyć planowaną premierę po tym, jak różni eksperci ds. bezpieczeństwa wyrazili swoje obawy dotyczące jego bezpieczeństwa. Liczne opóźnienia w wydaniu aplikacji Recall wynikają z faktu, że Microsoft całkowicie zmienia swoją strukturę zabezpieczeń. Aplikacja będzie opcjonalna i użytkownicy będą mogli, jeśli sobie tego życzą, całkowicie usunąć ją ze swojego komputera.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz