Microsoft chce, aby każdy człowiek miał asystenta AI, a każda firma miała agenta AI

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Na corocznej konferencji Microsoft Ignite firma zaprezentowała swoją wizję przyszłości przepływu pracy na komputerach PC, opartej na sztucznej inteligencji Copilot. Microsoft zamierza uczynić Copilot nie tylko funkcją pomocniczą, ale centralną częścią doświadczenia użytkownika, łączącą wielu agentów do wykonywania różnych zadań.

Copilot stanie się swego rodzaju superaplikacją, dzięki której użytkownicy będą mogli wykonać większość zadań – wyjaśnia PCMag. Po otwarciu Copilot użytkownik zobaczy dwa główne tryby – Praca i Internet. W trybie pracy Copilot uzyskuje dostęp do danych Microsoft Graph, w tym e-maili, czatów Teams i dokumentów SharePoint, aby wykonywać zadania w oparciu o kontekst. Na przykład, aby utworzyć listę zadań lub wygenerować propozycje współpracy za pomocą narzędzia Bizchat.

Użytkownikowi można przydzielać Copilotowi wiele różnych zadań, które często wykonują specjalni agenci AI, którymi są albo standardowe agenty Microsoftu, albo specyficzne, tworzone przez firmy. Zasadniczo to miał na myśli dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, mówiąc: „Copilot to interfejs użytkownika dla sztucznej inteligencji”. Dlatego na konferencji wielokrotnie padało zdanie: „Każdy człowiek powinien mieć Copilota, a każdy proces biznesowy powinien mieć swojego agenta AI”.

Warto dodać, że Copilot już dziś demonstruje imponujące możliwości. Przykładowo użytkownik może zostać poproszony o przygotowanie programu spotkania poprzez zapoznanie się z korespondencją i dokumentami dotyczącymi uczestników. Powstały dokument można edytować i wysłać współpracownikom za pośrednictwem Bizchata w celu współpracy. Microsoft wprowadził także agentów o wąskich specjalizacjach, takich jak tłumacz, agent HR, facylitator i kierownik projektu.

Tłumacz wykonuje tłumaczenie symultaniczne z zachowaniem intonacji i barwy głosu. Agent HR jest w stanie odpowiedzieć na pytania pracowników dotyczące polityki korporacyjnej lub udzielić informacji na temat wynagrodzeń i świadczeń. Kierownik projektu pomoże w stworzeniu planu projektu. Na koniec facylitator będzie robił notatki podczas spotkań Teams i tworzył listę zadań. Chociaż narzędzia te są na wczesnym etapie testów, już cieszą się zainteresowaniem ze względu na ich potencjał w zakresie redukcji kosztów i usprawniania procesów biznesowych.

Warto dodać, że wdrożenie Copilotu wiąże się jednocześnie z szeregiem wyzwań. Jak zauważyła Herain Oberoi, dyrektor generalna ds. bezpieczeństwa danych, przejście na narzędzia AI stwarza nowe luki w zabezpieczeniach. Aby rozwiązać ten problem, Microsoft oferuje zaktualizowany pakiet narzędzi bezpieczeństwa, w tym Purview Data Loss Prevention, który pozwala klasyfikować dane i kontrolować dostęp, a także wprowadzi system ochrony przed stronniczością w modelach AI i zabronionymi treściami. Jednocześnie administratorzy będą mogli kontrolować, które modele AI powinny zostać wykorzystane, a które nie, spośród ponad 1800 dostępnych na platformie Azure.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz