Micron 6550 ION to najszybszy na świecie dysk SSD o pojemności 61,44 TB w obudowie E3.S

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Firma Micron zaprezentowała dysk SSD 6550 ION, który jest najszybszym na świecie dyskiem do centrum danych o pojemności 61,44 TB i pierwszym na świecie dyskiem PCIe 5.0 x4 (NVMe 2.0b) w formacie E3.S o tej pojemności. Został zaprojektowany, aby sprostać rosnącym obciążeniom AI, zapewniając jednocześnie najlepszą w swojej klasie wydajność i do 20% niższe zużycie energii w porównaniu z dyskami konkurencyjnych marek.

Niuans jest taki, że najszybszy Micron 6550 ION ma właśnie tę kombinację pojemności, kształtu i interfejsu, a porównanie odbywa się z rozwiązaniami firm Samsung, Solidigm i Western Digital, ale nie Kioxia. Typowy pobór mocy nowych produktów nie przekracza 20 W. Jeden z modeli Western Digital ma dokładnie tę samą figurę, ale rozwiązanie Microna jest szybsze. Model 6550 ION jest zgodny z OCP 2.5 i wyposażony w funkcję aktywnego zarządzania energią (ASPM). Dzięki temu dysk może zużywać 4 W w trybie gotowości w stanie L1 w porównaniu z 5 W w stanie L0, co zwiększa efektywność energetyczną nawet o 20% w stanie bezczynności.

Źródło obrazu: Micron

6550 ION nadaje się do tworzenia jezior danych dla sztucznej inteligencji, do przyjmowania, przygotowywania danych i tworzenia punktów kontrolnych podczas szkoleń, do przechowywania plików i obiektów, tworzenia pamięci masowej w chmurze publicznej, utrzymywania analitycznych baz danych, a także do systemów dostarczania treści. Mówi się również, że model 6550 ION zapewnia wiodącą w branży gęstość pamięci masowej, umożliwiając klientom zmniejszenie zajmowanego centrum danych nawet o 67% przy jednoczesnym zapewnieniu gęstości tak niskiej jak 1,2 PB/1U.

6550 ION osiąga sekwencyjne prędkości odczytu/zapisu do 12,5/5,0 GB/s. Wartość IOPS przy pracy z blokami danych o wielkości 4 KB wynosi do 1,6 miliona przy losowym odczycie i do 70 tysięcy przy losowym zapisie. Jak zauważa firma, pełny zapis dysku 6550 ION zajmuje 3,4 godziny, podczas gdy konkurencyjne dyski wymagają o 150% więcej czasu na zapełnienie.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz