Menedżerów średniego szczebla w M**a poproszono o powrót do bezpośredniej pracy lub urlop

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

W ramach programu poprawy wydajności Meta* Platforms zwróciła się do pracowników na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich z prośbą o powrót do swoich bezpośrednich ról zawodowych lub odejście. Poinformował o tym Bloomberg, powołując się na własne źródło.

Nowa strategia została wstępnie nazwana „wyrównaniem”, a menedżerowie najwyższego szczebla Meta* przekażą jej istotę swoim podwładnym w nadchodzących tygodniach: menedżerowie średniego szczebla przejdą do swoich bezpośrednich obowiązków zawodowych — tworzenia kodu, projektowania i badań. Z takich pracowników zostaje zdjęta odpowiedzialność za innych pracowników.

W listopadzie ubiegłego roku Meta*, do której należą Facebook*, Instagram* i WhatsApp, przeprowadziła masowe zwolnienia, które dotknęły 13% pracowników, ale w kolejnych miesiącach wśród pracowników zaczęły narastać obawy, że możliwa jest kolejna fala zwolnień. Podczas raportu o wynikach finansowych ostatniego kwartału szef firmy Mark Zuckerberg ogłosił rok 2023 „rokiem efektywności” – zmniejszy się liczba menedżerów średniego szczebla i liczba nieefektywnych projektów.

Według źródeł Bloomberga nowa fala cięć będzie mniej intensywna, a decyzje będą podejmowane indywidualnie dla każdego przypadku. Zmiany są już dawno oczekiwane w Meta*, niektóre działy konkurują ze sobą, aby osiągnąć podobne cele, a niektórzy menedżerowie zarządzają tylko jednym lub dwoma pracownikami. Rynek pozytywnie zareagował na nadchodzące zmiany w spółce: od początku roku akcje Meta* podrożały o 56%.

* Zawarte w wykazie stowarzyszeń publicznych i organizacji religijnych, w stosunku do których sąd podjął ostateczną decyzję o likwidacji lub zakazie działalności na podstawie ustawy federalnej nr 114-FZ z dnia 25 lipca 2002 r. „O przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej. ”

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz