Maszyny intuicyjne zstąpiły na księżyc, ale jak dokładnie – zagadka

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Misja IM-2 o wartości 62,5 miliona dolarów rozpoczęła 26 lutego na rakiecie SpaceX Falcon 9 z Kennedy Space Center na Florydzie. Po 4,5 dnia lotu moduł lądowania „Athena” (Athena) wszedł na orbitę bliski. Sadzenie na powierzchni satelity zaplanowano na 6 marca o 20:32 Moskwie. Jednak o 20:35 pojawiły się informacje o zakończeniu silnika modułu, ale nie było oficjalnego potwierdzenia miękkiego lądowania.

Po spektakularnym, prawie filmowym zejściu modułu Blue Ghost z Firefly Aerospace, sadzenie Ateny z intuicyjnych maszyn wywołało pytania. Nie było żadnych bezpośrednich filmów pochodzenia, które częściowo wynikają z odejścia aparatu do strefy monitorowania radiowego. Jednak nawet po przywróceniu komunikacji na ekranach nadal wykazali się prymitywną symulacją, a u pracowników Centrum Zarządzania Lotami najwyraźniej istniały ograniczone możliwości oceny tego, co działo się w czasie rzeczywistym.

Moduł lądowania przesunął się wzdłuż złożonej trajektorii: przy dużej prędkości poszedł prawie równolegle do powierzchni Księżyca, a następnie zaczął hamować i przesunął się do pozycji pionowej. Na końcowym etapie prędkość powinna zmniejszyć się do 1 m/s. Ostatnie 9 metrów pochodzenia zostało przekazane bez orientacji w kamerach zewnętrznych, polegając tylko na urządzeniach na pokładzie.

O 20:35 potwierdzono, że silniki zostały odłączone, ale sygnał dotknięcia powierzchni nigdy nie został odebrany. Nie można było dowiedzieć się, czy lądowanie było miękkie, a transmisja na żywo została przerwana do czasu wyjaśnienia okoliczności. Firma obiecała ujawnić szczegóły na konferencji prasowej, ale w momencie publikacji tej wiadomości jej czas nie został ogłoszony.

Rok temu pierwszy moduł jedzenia intuicyjnych maszyn „Odyssey” dotarł na powierzchnię Księżyca, ale przewrócił się podczas lądowania. Nadal nie wiadomo w jakiej pozycji „Athena”. Mamy nadzieję, że lądowanie z boku jest nadal błędem, a nie cechą modułów lądowania firmy.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz