M**a ułoży podwodny kabel internetowy „dookoła świata”: 320 Tbit/s, 40 tys. km i 2 miliardy dolarów

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Według najnowszych danych Meta✴ planuje budowę nowego, „dookoła świata” podmorskiego kabla, który połączy dwa wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Datacenter Dynamics podaje, że nowa cyfrowa autostrada będzie przebiegać po dnie Atlantyku, Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku.

Na blogu Subseacables podano, że kabel o długości około 40 tys. km lub większej będzie wymagał inwestycji rzędu 2 miliardów dolarów. Eksperci sugerują poprowadzenie dwóch prawdopodobnych tras – ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Indii z „przystankiem”. w Republice Południowej Afryki, a następnie z Indii na zachodnie wybrzeże kraju z kolejną stacją lądowania w Darwin (Australia). Istnieje inna wersja, według której kabel otrzyma odgałęzienie z Bombaju do Singapuru i ewentualnie będzie ciągnął się do Australii i Japonii. W tym przypadku nie jest wykluczona budowa stacji lądowania w Lizbonie – skąd autostrada będzie prowadzić do wybrzeży Afryki Zachodniej.

Źródło obrazu: Mapa kabla podmorskiego

Przewidywana przepustowość kabla 16 par światłowodów wynosi 320 Tbit/s. Kabel omija problematyczne trasy, w tym Morze Czerwone, Morze Południowochińskie i egipskie wody przybrzeżne. Oczekuje się, że kabel będzie w 100% własnością Meta✴. Sama Meta✴ odmówiła komentarza w tej sprawie. Dziś firma jest już zaangażowana w kilka projektów okablowania internetowego, m.in. Echo, Bifrost, Havhingsten, Amite i Anjana. Jest także kluczową właścicielką najdłuższego obecnie systemu kablowego 2Africa.

Powiązane materiały:

Hiperskaliści kontrolują obecnie większość światowych kabli podmorskich, co zagraża otwartości i stabilności Internetu Pojawiły się szczegóły na temat podmorskiego kabla Google Proa – zacznie on działać w 2026 roku Firma China Mobile oficjalnie uruchomiła kabel pokojowy łączący Singapur i Francję Sberbank całkowicie przeniósł hurtownie danych do własnego rozwiązania SberData Platform Rosyjscy dostawcy usług hostingowych zaczęli podnosić ceny usług

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz