M**a rozwijał procesor do okularów AR, ale porzucił go, aby zoptymalizować koszty

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

W zeszłym roku, który dyrektor generalny Meta✴ Mark Zuckerberg nazwał „rokiem wydajności”, firma zamknęła projekt mający na celu opracowanie własnych chipów do okularów rzeczywistości rozszerzonej. W obliczu masowych zwolnień i wysiłków zmierzających do cięcia kosztów w całej firmie procesory uznano za zbyt drogie, a potrzeba zbyt odległa od bieżących priorytetów biznesowych firmy, podaje Fortune, powołując się na własne źródła.

Porzuciwszy własne chipy, Meta✴ zaczęła wykorzystywać procesory innych firm, w tym Qualcomma, przy opracowywaniu prototypów okularów do rozszerzonej rzeczywistości. Teraz gigant mediów społecznościowych kontynuuje prace nad własnymi chipami w innych segmentach, w tym nad wyspecjalizowanymi procesorami do przetwarzania obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją w centrach danych. Meta✴ od 2019 roku stara się opracowywać własne chipy do urządzeń ubieralnych – procesor miał pojawić się w linii okularów rzeczywistości rozszerzonej o kryptonimie Orion. Niewykluczone, że we wrześniu firma zaprezentuje eksperymentalny prototyp takich okularów na wydarzeniu Meta✴ Connect.

Obecnie Meta✴ sprzedaje okulary produkowane wspólnie z EssilorLuxottica pod marką Ray-Ban. Urządzenie ma wbudowaną kamerę i chip umożliwiający podłączenie do telefonu, ale nie posiada funkcji rozszerzonej rzeczywistości – przesyłania obrazu bezpośrednio do obiektywu. Kiedy po raz pierwszy rozpoczęto prace nad projektem Orion, zdano sobie sprawę, że aby osiągnąć poziom wydajności, do którego dążył Mark Zuckerberg, potrzebne będą specjalne chipy. Miały być montowane nie tylko na urządzeniach z linii Orion, ale także na okularach Apollo nowej generacji. W pewnym momencie poruszana była kwestia opracowania procesora do gogli wirtualnej rzeczywistości Quest, jednak pomysł ten został porzucony, podobnie jak pomysł wypuszczenia własnego chipa do smartwatchów.

Opracowaniem chipów do urządzeń przenośnych zajmował się oddział Silicon. Inżynierowie tworzyli trzy odrębne typy procesorów: jeden dla „krążka”, czyli zewnętrznej jednostki obliczeniowej okularów; drugi do montażu bezpośrednio w korpusie okularów w celu realizacji funkcji rozpoznawania obrazu; a trzeci jest również przeznaczony do montażu w etui na okulary. Projekty te nazwano odpowiednio Armstrong, Avogadro i Acropolis. Planowano także opracowanie chipów zarządzających energią, jednak firma również z tego zrezygnowała. Niewykluczone, że rozwinięcia projektu zostaną wykorzystane w przyszłości, choć wiadomo, że od października ubiegłego roku zwolniono kilkudziesięciu pracowników dywizji Silicon – jej reorganizacja trwa do dziś i prawdopodobnie tylko „kilka kluczowych osób” zostanie zwolnionych pozostać w oddziale. Jak podaje Reuters, pewne trudności w opracowywaniu zastrzeżonych procesorów Meta✴ na potrzeby generatywnych systemów sztucznej inteligencji utrzymują się do dziś.

Źródła:

Reutera Fortuna Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Meta✴ wstrzymała rozwój konkurencyjnego Apple Vision Pro – gogle VR były za drogie Snap i Meta✴ zaprezentują we wrześniu okulary AR nowej generacji Akcje Meta✴ poszybowały w górę po tym, jak Zuckerbergowi udało się „sprzedać” inwestorom ideę sztucznej inteligencji Żadnych przewodów, żadnych baterii: wprowadzono wyświetlacz E Ink z całkowicie bezprzewodowym zasilaniem Chiny nakładają ograniczenia na eksport antymonu – producenci paneli fotowoltaicznych ryzykują pozostaniem bez surowców Asus zaprezentował kompletny zestaw urządzeń peryferyjnych dla graczy i e-sportowców

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz