Liczba ataków ransomware na przedsiębiorstwa przemysłowe wzrosła o 87% w 2022 r

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
1 min. czytania

Liczba ataków ransomware na przedsiębiorstwa przemysłowe w 2022 roku wzrosła o 87% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według Bloomberga większość złośliwego oprogramowania zaatakowała sektor produkcyjny, powołując się na raport ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Dragos.

Najczęściej cyberprzestępcy atakowali zasoby firm wydobywczych w Australii i Nowej Zelandii, a także amerykańskich i europejskich firm specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii. Nasiliły się ataki na sektory energii, żywności, wody, elektryczności i gazu ziemnego. Raport mówi, że jedno oprogramowanie ransomware wystarczy, aby zakłócić dziesiątki tysięcy systemów, które pomagają zarządzać sieciami użyteczności publicznej na całym świecie.

Zagrożenia dla sektora energetycznego i infrastruktury krytycznej wzrosły od wybuchu wydarzeń na Ukrainie w lutym 2022 r., chociaż ogólna liczba ataków była mniejsza niż oczekiwano. Aby zapobiec incydentom o dużej skali, firmom zalecono opracowanie skutecznych planów reagowania, a także przygotowanie narzędzi do monitorowania infrastruktury i bezpiecznego dostępu do systemów, w tym narzędzi do autoryzacji dwuskładnikowej.

Pomimo wzrostu liczby incydentów związanych z oprogramowaniem ransomware ofiary okupu były znacznie mniej skłonne do płacenia okupu w 2022 r.: 456,8 mln USD w porównaniu z 765,5 mln USD w 2021 r., obliczyła ostatnio Chainalysis.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz