Firma LG Display zrobiła kolejny krok w rozwoju technologii wyświetlaczy OLED, opracowując panel oparty na niebieskim emiterze fosforescencyjnym (PHOLED). Według OLED-Info rozwój ten może doprowadzić do powstania zupełnie nowych wyświetlaczy OLED, które zużywałyby znacznie mniej energii niż standardowe panele OLED.
Kluczowym elementem innowacji jest zastosowanie fosforescencyjnych organicznych diod elektroluminescencyjnych (niebieskie PHOLED) – technologii opracowanej przez Universal Display Corporation (UDC). Technologia PHOLED umożliwia osiągnięcie 100% wewnętrznej wydajności kwantowej (IQE), która jest znacznie wyższa niż 25% wydajności osiąganej w przypadku obecnych emiterów fluorescencyjnych, a także zmniejsza zużycie energii przez sam wyświetlacz o około 20-30%.
„Rozwój zajmie jeszcze kilka miesięcy, ale jest mało prawdopodobne, aby wszystko było gotowe w 2024 r.” – stwierdzili przedstawiciele UDC, podkreślając pewne trudności w zwiększaniu żywotności materiałów. Firma LG Display znalazła jednak rozwiązanie, wykorzystując architekturę tandemową, która umożliwi uzyskanie komercyjnie gotowego wyświetlacza, być może nawet wcześniej, niż planowało UDC.
Architektura tandemowa wykorzystuje dwie struktury OLED ułożone jedna na drugiej. Pozwala to na osiągnięcie tej samej jasności co konwencjonalny jednowarstwowy OLED, ale przy mniejszym natężeniu prądu, co z kolei wydłuża żywotność materiałów OLED. Należy pamiętać, że firma LG Display z sukcesem wprowadziła wyświetlacze tandemowe już w 2019 roku na rynek motoryzacyjny, a od niedawna wykorzystuje je także w tabletach i laptopach Apple.
Z informacji wynika, że LG Display planuje wkrótce zakończyć prace nad rozwojem i w ciągu roku rozważy komercjalizację takiego wyświetlacza, stając się tym samym pierwszą firmą, która wprowadzi na rynek wyświetlacze PHOLED, zyskując przewagę nad konkurentami, takimi jak Samsung Display.
Należy zaznaczyć, że tego typu wyświetlacze będą droższe w produkcji ze względu na bardziej złożony proces wymagający dwukrotnie większej ilości materiału na przednią płaszczyznę OLED, a także wysoki koszt emiterów PHOLED. W tym kontekście można rozważyć architekturę, w której jedna z warstw układu tandemowego wykorzystuje niebieski emiter fosforescencyjny, a druga niebieski emiter fluorescencyjny. Takie podejście może być skuteczne i obniżyć koszt tych wyświetlaczy.