Łazik Perseverance pokazał, gdzie rozrzucił dziesięć pojemników z próbkami marsjańskiej gleby

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Łazik Perseverance Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) Stanów Zjednoczonych podczas swojego pobytu na Marsie zebrał już wiele próbek gleby i atmosfery planety w specjalnych pojemnikach. Część z nich zabiera ze sobą, inne zostały specjalnie pozostawione na powierzchni Czerwonej Planety. Teraz łazik wykonał zdjęcie pokazujące dokładnie, gdzie znajdują się te pojemniki.

Perseverance jest na powierzchni Marsa od około dwóch lat. W tym czasie zbierał próbki gleby i atmosfery w różnych miejscach na trasie swojego ruchu. Za każdym razem, gdy zbierano regolit, łazik wypełniał dwa pojemniki, z których jeden pozostawał na pokładzie pojazdu, a drugi miał pozostać na powierzchni jeziora Lake w obszarze zwanym Three Forks. Ma to na celu zapewnienie naukowcom opcji awaryjnej na wypadek, gdyby próbki znajdujące się na pokładzie Perseverance zostały z jakiegoś powodu utracone lub nie mogły zostać dostarczone do modułu przeznaczonego do ich transportu na Ziemię na początku następnej dekady.

W trakcie przemieszczania się łazik wykonał wiele zdjęć, na których zarejestrowano położenie kapsuł wraz z pozostawionymi przez niego próbkami gleby. Naukowcy połączyli 368 zdjęć, aby uzyskać jedno wielkoskalowe zdjęcie powierzchni Marsa, zaśmieconej pojemnikami z regolitem i próbkami atmosfery. Zdjęcie przedstawia lokalizację kontenerów w stanie, w jakim znajdowały się 31 stycznia 2023 r. Został również dostosowany, aby pokazać powierzchnię Marsa tak, jak wyglądałaby dla ludzkiego oka.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz