Laptopy zasilane z ramienia lepiej zniosą kryzys PC, a za kilka lat staną się bardziej popularne niż laptopy z procesorami AMD

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Światowy rynek komputerów osobistych doświadcza poważnego spowolnienia w związku z wygasaniem pandemii koronawirusa i światowego kryzysu gospodarczego. Analitycy Counterpoint Research uważają, że w 2022 roku dostawy pecetów spadły o 15% iw tym roku trend się utrzyma. Jednak analitycy spodziewają się, że w nadchodzących kwartałach popyt na laptopy oparte na architekturze ARM utrzyma się na stałym poziomie, dzięki zmniejszeniu luki w wydajności względem odpowiedników opartych na architekturze x86, a także MacBooka firmy Apple.

Amerykańska firma Apple jest liderem w tym segmencie ARM-komputerów, czemu sprzyjało wprowadzenie na rynek własnej linii procesorów ARM w 2020 roku. Stopniowo aplikacje na iPhone’a i iPada przeniosły się na macOS, co również przyczyniło się do wzrostu popularności laptopów z procesorami Arm. Od czasu premiery układu Apple M1 w 2020 roku udział w rynku laptopów opartych na architekturze ARM wzrósł z mniej niż 2% do ponad 12% na koniec 2022 roku. Jednocześnie Apple dominuje w segmencie z udziałem w rynku na poziomie 90%.

Qualcomm i MediaTek, najwięksi dostawcy procesorów mobilnych, również wykazują zainteresowanie budową chipów komputerowych opartych na ARM. Ponieważ obie firmy są producentami procesorów mobilnych, a co za tym idzie, znają się na ekosystemie Arm, tworzenie chipów do laptopów czy komputerów powinno być dla nich stosunkowo łatwe. Chociaż przykład Qualcomma sugeruje coś przeciwnego – firma od dawna próbuje opanować segment PC, ale jak dotąd nie odniosła większego sukcesu. Analitycy Counterpoint spodziewają się, że Qualcomm i MediaTek wprowadzą konkurencyjne procesory ARM do laptopów nie później niż w 2024 roku.

Counterpoint przewiduje, że do końca 2027 roku udział laptopów ARM wzrośnie do 25%. Jednocześnie Intel, jako największy dostawca procesorów do komputerów, straci nawet 10% udziału w rynku. Mimo to firma nadal będzie dominować na rynku PC z udziałem na poziomie ponad 60%.

Counterpoint przewiduje, że udział w rynku komputerów opartych na architekturze ARM, zwłaszcza laptopów, będzie nadal rósł w nadchodzących latach. Eksplozja popytu na Chromebooki w 2020 roku to dopiero początek. Przewiduje się również, że tempo penetracji ekosystemu ARM wzrośnie, ponieważ dostawcy chipów będą aktywnie współpracować z producentami OEM w celu tworzenia nowych ofert. Rosnąca świadomość konsumentów na temat konkurencyjności platformy Arm może również pomóc w zwiększeniu udziału w rynku. Docelowo Counterpoint uważa, że ​​do 2025 roku udział laptopów Arm przekroczy 21% ogólnej liczby laptopów dostarczanych na rynek.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz