Kwartalny raport Arma rozczarował inwestorów, akcje spółki spadły

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Dla brytyjskiej spółki Arm, która niedawno weszła na amerykańską giełdę, ostatni raport kwartalny był pierwszym po tym wydarzeniu, a trudne warunki makroekonomiczne nie pozwoliły zadowolić inwestorów. Prognoza przychodów na bieżący kwartał okazała się gorsza od oczekiwań, po zamknięciu notowań akcje holdingu spadły o prawie 7%.

Jednocześnie do połowy tygodnia akcje Arma wzrosły o 6,7% w stosunku do poziomu z wrześniowej emisji. Dla spółki zakończony kwartał był drugim w roku finansowym 2024, który dla niej już nadszedł. Okres zakończył się wzrostem całkowitych przychodów o 28% do 806 mln USD, czyli powyżej oczekiwań rynkowych. Zysk operacyjny wzrósł o 92% do 381 milionów dolarów, w tym okresie wysłano 7,1 miliarda chipów, a łącznie licencjobiorcy firmy wyprodukowali 272,5 miliarda chipów w trakcie jej działalności. Umowy licencyjne przyniosły w ostatnim kwartale przychody w wysokości 388 mln dolarów, czyli o 106% więcej niż w roku ubiegłym, a opłaty licencyjne spadły o 5% rok do roku do 418 mln dolarów i były poniżej oczekiwań inwestorów. Straty netto za ten kwartał wyniosły 110 milionów dolarów, ale wynikały z przepływów pieniężnych w ramach przygotowań do wrześniowej oferty publicznej.

Co znamienne, w swojej prezentacji dla inwestorów Arm osobno zauważył, że jego przychody po raz pierwszy przekroczyły 800 milionów dolarów.W obszarze opłat licencyjnych (tantiem) również nie jest tak źle, ponieważ spadek przychodów został częściowo zrekompensowany przez wzrost udziału w rynku i wyższe stawki opłat licencyjnych. Rynek smartfonów do tej pory powstrzymywał firmę, ale korzysta ona ze wzrostu udziału w rynku w segmentach chmury obliczeniowej i motoryzacji, a także penetracji architektury Armv9 w segmencie smartfonów i centrów danych. W sumie przychody ARM są w niemal 50% zależne od rynku smartfonów, następnie segmenty Internetu Rzeczy, elektroniki użytkowej, przetwarzania w chmurze i telekomunikacji, a listę zamyka segment motoryzacyjny.

Marża zysku operacyjnego za rok wzrosła z 31,3 do 47,3%, a marża zysku ogółem wzrosła z 96 do 96,8%. Liczba chipów dostarczonych przez klientów Arm spadła rok do roku do 7,1 miliarda z 7,5 miliarda, ponieważ smartfony i Internet rzeczy przeważyły ​​nad rozwojem przetwarzania w chmurze oraz komponentów samochodowych i elektroniki użytkowej. Jednak w konsekwencji liczba chipów dostarczanych przez klientów Arm wzrosła o 4%, co odzwierciedla trend ożywienia w branży obserwowany przez konkurencję. Pod koniec poprzedniego roku podatkowego klienci Arm wysłali 30,6 miliarda chipów. W tym czasie pod względem wartości firma kontrolowała 51% rynku architektury procesorów.

W ramach modelu licencjonowania Total Access firmy Arm, który zapewnia klientom dostęp do szerokiego zakresu własności intelektualnej firmy za stałą roczną opłatą, liczba klientów w ostatnim kwartale wzrosła z 20 do 22, z czego 17 było partnerami Arm od ponad niż 10 lat. Według modelu licencjonowania Arm Elastic Access, który oferuje bardziej elastyczne i wykonalne warunki dla start-upów, liczba klientów firmy w ciągu ostatniego kwartału wzrosła z 211 do 212, z czego ponad czterdziestu z nich przedłużyło istniejące umowy, a niektórzy zawarli dodatkowe. (w sumie 18 sztuk). Według kierownictwa Arm liczba klientów firmy rośnie nawet w trudnych warunkach ekonomicznych.

W bieżącym kwartale Arm spodziewa się przychodów na poziomie 720–800 mln dolarów, nieco poniżej oczekiwań analityków. Zysk operacyjny powinien wynieść 460 mln dolarów. Za cały rok finansowy, który zakończy się w marcu następnego roku kalendarzowego, Arm spodziewa się zarobić od 2,96 do 3,08 mld dolarów i osiągnąć zysk operacyjny na poziomie 1,765 mld dolarów. Są to kwoty wyższe od prognoz analityków, ale oczekiwane osłabienie w całym bieżącym kwartale spowodowało, że cena akcji Arm spadła o prawie 7% w notowaniach po godzinach. Dyrektor generalny Rene Haas zmuszony był stwierdzić, że rynek smartfonów przeżywa obecnie recesję i Arm nie jest w stanie uchronić się przed jej konsekwencjami.

Źródła:

RAMIĘ Bloomberga CNBC Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Do 2030 roku na świecie będzie ponad 16 miliardów procesorów RISC-V Intel chciał produkować procesory Arm, ale nie dla siebie Spadek kwartalnych przychodów Qualcomm o 24% nie zapobiegł wzrostowi cen akcji przy optymistycznych perspektywach Ludzie z Google zaprezentowali rewolucyjny robot-odkurzacz o nazwie Matic, który zupełnie różni się od innych MTS pozwolił na bezpłatną dystrybucję ruchu ze smartfonów, ale nie do wszystkich abonentów W sieci pojawiły się recenzje nowych MacBooków Pro i iMaców: M3 Max jest nawet półtora razy szybszy od M2 Max, a zwykły M3 aż o 22% szybszy od M2

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz