Astronomowie z Danii, obserwując podwójny układ rentgenowski, odkryli oznaki rekordowej cechy u partnera centralnego – gwiazdy neutronowej, wokół której krąży biały karzeł. Jednemu z zarejestrowanych w ośrodku rozbłysków termojądrowych towarzyszyły wahania intensywności z częstotliwością 716 Hz. Oznacza to, że gwiazda neutronowa obraca się wokół własnej osi z częstotliwością 716 obrotów na sekundę, co jest dziś absolutnym rekordem.
Podwójny system 4U 1820-30 to jeden z najatrakcyjniejszych kandydatów do monitorowania. Znajduje się 26 tysięcy lat świetlnych od Ziemi w kierunku centrum Drogi Mlecznej i znajduje się w gwiazdozbiorze Strzelca. Biały karzeł znajduje się bardzo blisko gwiazdy neutronowej i wykonuje wokół niej jeden obrót w ciągu 11 minut. Średnica gwiazdy neutronowej wynosi około 12 km, a jej masa jest 1,4 razy większa od masy Słońca. System ten nazywany jest niszczycielem. Gwiazda neutronowa przyciąga masę towarzysza, a gdy gromadzi się ona do poziomu krytycznego, następuje eksplozja termojądrowa, której towarzyszy rozbłysk rentgenowski.
System był monitorowany przez należący do NASA teleskop rentgenowski NICER zainstalowany na ISS. Zespół DTU Space z Politechniki Duńskiej stworzył system naprowadzania dla tego instrumentu. Spośród 15 zarejestrowanych eksplozji termojądrowych jedna wskazywała możliwą prędkość obrotową gwiazdy neutronowej – 716 obrotów na sekundę. Wcześniej odkryto tylko jedną gwiazdę neutronową o tej samej prędkości obrotowej – pulsar radiowy PSR J1748-2446ad. Jednak rekordowa prędkość obrotowa 4U 1820-30 pozostaje do potwierdzenia w przyszłych obserwacjach. Niemniej jednak uzyskane dane jeszcze bardziej wyjaśniają naturę gwiazd neutronowych.