Kosmiczny Teleskop Hubble'a po awarii wraca do pracy naukowej

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Po tygodniu pracy w trybie awaryjnym po awarii jednego z trzech działających żyroskopów, Obserwatorium Kosmiczne Hubble’a powróciło do obserwacji naukowych. W kwietniu Hubble obchodził 34. rocznicę swojego pobytu na orbicie. Jest tam tak długo, że usterki są nieuniknione. A jednak stan techniczny obserwatorium pozwala liczyć na jeszcze co najmniej dwa lata obserwacji.

W ramach Obserwatorium Hubble’a dostarczono i zainstalowano cztery żyroskopy (jeden redundantny). Podczas konserwacji teleskopu przez zespół astronautów w 2009 roku w obserwatorium zainstalowano sześć nowych żyroskopów. W rzeczywistości są to koła zamachowe w silnikach, które regulując prędkość obrotową pomagają skierować teleskop na określone cele. W praktyce jest to złożony mechanizm, który stanowi szczelny cylinder unoszący się w gęstej cieczy.

Wewnątrz cylindra koło obraca się z prędkością 19 200 obr./min, co zapewnia Hubble’owi niezbędne przemieszczenie i zapewnia późniejszą stabilizację. Do silnika elektrycznego wewnątrz cylindra podłączone są przewody o grubości ludzkiego włosa. Elektronika wewnątrz żyroskopu wykrywa bardzo małe ruchy osi koła i przekazuje te informacje do centralnego komputera Hubble’a. Łożysko koła „reakcyjnego” jest gazowe, co zapewnia jego pracę bez zużycia.

Do chwili obecnej w systemie kontroli położenia teleskopu działają trzy żyroskopy. Jeden z nich zaczął działać nieprawidłowo – przesyłając nieprawidłowe dane do komputera – w zeszłym roku. 23 kwietnia 2024 roku doszło do ponownej awarii, co spowodowało przejście teleskopu w tryb awaryjny. Jednak 29 kwietnia systemy zostały przywrócone, a teleskop opuścił bezpieczny tryb pracy i rozpoczął obserwacje. Teoretycznie teleskopem będzie można sterować nawet wtedy, gdy będzie działał tylko jeden żyroskop. NASA opracowała w tym przypadku schemat kierowania docelowego.

Należy pamiętać, że NASA nie określa, które systemy zawodzą. Oprócz silników zamachowych z czujnikami, w układ sterowania i stabilizacji teleskopu wykorzystywane są także czujniki elektromagnetyczne, zwane także żyroskopami.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz