Naukowcy z Korei Południowej stworzyli nowy cudowny materiał, który pochłania 99% częstotliwości w zakresach sieci 5G, 6G i Wi-Fi. Kapelusze z folii aluminiowej odchodzą już w przeszłość. A tak na serio, nowy produkt usprawni działanie wrażliwych na zakłócenia urządzeń komunikacyjnych – od smartfonów po radary autopilotów samochodowych. Wynalazek jest chroniony patentami międzynarodowymi i dopuszczony do produkcji masowej.
Dziś powietrze jest nasycone falami elektromagnetycznymi w wielu zakresach. Dlatego ekranowanie w elektronice radiowej jest normą. Inna sprawa, że zwykłe metalowe ekrany odbijają sygnał radiowy, co nie poprawia stanu powietrza, a specjalne ekrany pochłaniające działają zazwyczaj w wąskim zakresie częstotliwości. Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki o Materiałach (KIMS) stworzyli materiał ekranujący, który według nich jest „pierwszym na świecie ultracienkim materiałem kompozytowym zdolnym do pochłaniania ponad 99% fal elektromagnetycznych”.
Ma absorbować, a nie odzwierciedlać. Około 1% energii padającej na materiał jest zużywane na odbicie. Jednocześnie materiał jest lekki, elastyczny i trwały, co będzie szczególnie poszukiwane przez producentów składanych smartfonów. Przy wszystkich innych zaletach grubość materiału jest mniejsza niż 0,5 mm.
„Zespół zsyntetyzował materiał magnetyczny, zmieniając strukturę krystaliczną ferrytu, umożliwiając mu selektywne pochłanianie pożądanych częstotliwości” – czytamy w komunikacie prasowym. Ferryt jest nakładany na cienką warstwę polimeru z wcześniej utworzonym wzorem przewodzącym. Na koniec do materiału dodano warstwę nanorurek węglowych.
„Ten materiał pochłaniający fale elektromagnetyczne i ekranujący ma grubość mniejszą niż 0,5 mm i charakteryzuje się niskim współczynnikiem odbicia poniżej 1% i wysoką absorpcją ponad 99% w trzech różnych zakresach częstotliwości” – czytamy w komunikacie prasowym.
Szczytem doskonałości byłoby wykorzystanie pochłoniętej energii do wytworzenia prądu, ale nie jest to jeszcze możliwe. Jednak zdolność materiału do niemal całkowitego ekranowania urządzeń przed skutkami pola elektromagnetycznego w pasmach 5G, 6G i Wi-Fi przy całkowitej absorpcji to już osiągnięcie trudne do przecenienia. Pozostaje nam tylko poczekać na realizację.