Korea Południowa dołącza do wyścigu AI, gdy start-up Rebellions wprowadza na rynek nowe chipy

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Południowokoreański startup Rebellions wprowadza na rynek chipy AI z myślą o zdobyciu kontraktów rządowych – Korea Południowa liczy na gwałtowny wzrost branży AI w kraju. Układ ATOM to kolejna próba południowokoreańskiego biznesu konkurowania z NVIDIĄ w dziedzinie technologii sztucznej inteligencji.

Wraz z pojawieniem się chatbota ChatGPT OpenAI, sztuczna inteligencja przeżywa swój rozkwit na świecie. Bot jest w stanie generować artykuły, eseje, żarty, a nawet wiersze. Według UBS program stał się najszybciej rozwijającą się aplikacją użytkownika w historii od czasu jego wprowadzenia kilka miesięcy temu.

NVIDIA odpowiada za większość rynku chipów AI. Dla przykładu, według Jefferies, w grudniu jego produkty stanowiły 86% mocy obliczeniowej sześciu największych usług chmurowych. Korea Południowa zamierza rozwijać własny przemysł, inwestując ponad 800 milionów dolarów w ciągu najbliższych 5 lat w badania i rozwój. Kraj zobowiązał się do zwiększenia udziału koreańskich chipów AI w lokalnych centrach danych z praktycznie zera obecnie do 80% do 2030 r.

Wariant ATOM przeznaczony jest do komputerowych systemów wizyjnych i współpracy z chatbotami. Ponieważ jest przeznaczony do wysoce wyspecjalizowanych aplikacji, zużywa tylko około 20% energii zużywanej przez rozwiązania NVIDIA A100. Te ostatnie należą do najpopularniejszych opcji wykonywania zadań związanych z systemami sztucznej inteligencji. ATOM jest rozwijany przez Rebellions i produkowany w ramach kontraktu przez Samsung Electronics.

Chociaż regiony i kraje takie jak Tajwan, Chiny, Francja, Niemcy i Stany Zjednoczone mają wielkie plany wspierania przemysłu półprzewodnikowego, być może tylko Korea Południowa poświęca wyłączną uwagę przemysłowi sztucznej inteligencji. Rząd podejmuje bezpośrednie działania wspierające odpowiedni segment, przygotowując się do stworzenia rynku, który stanie się „poligonem doświadczalnym” dla producentów chipów – bez rządowego wsparcia lokalne centra danych prawdopodobnie będą korzystać wyłącznie z rozwiązań NVIDII. Wiadomo, że spółka zależna SK Telecom, Sapeon Korea, a także FuriosaAI, wspierana przez największą koreańską wyszukiwarkę Naver i państwowy Korea Development Bank, zamierzają uczestniczyć w projekcie stworzenia nowego chipa.

Aby konkurować z NVIDIA, Rebellions zamierza współpracować z głównym koreańskim operatorem telekomunikacyjnym, chmurowym i data center, KT Corp. Według KT pozwoli to na wykorzystanie zarówno sprzętu, jak i oprogramowania opracowanego w Korei. Rebelie odmówiły prognozowania perspektyw projektu. Firma zebrała już 96 milionów dolarów, z czego prawie jedna czwarta należy do KT. Pieniądze pochodzą również z innych źródeł, w tym od rządu Korei Południowej.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz