Komputery wyposażone w sztuczną inteligencję zmniejszają produktywność użytkowników – ludzie nie wiedzą, jak prawidłowo komunikować się z sztuczną inteligencją
Z badania zleconego przez Intel wynika, że użytkownicy komputerów stacjonarnych wyposażonych w systemy sztucznej inteligencji wykazują niższą produktywność w porównaniu do tych, którzy pracują na tradycyjnych komputerach.
Firma wyraźnie zainteresowana dużą sprzedażą komputerów PC wyposażonych w sztuczną inteligencję, po zapoznaniu się z wynikami ankiety przeprowadzonej wśród 6000 osób w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, doszła do rozczarowujących wniosków. Badanie zlecone przez firmę Intel wykazało, że ludzie tracą średnio 15 godzin tygodniowo na zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją. Część codziennych zadań, w tym pisanie e-maili, przepisywanie notatek ze spotkań i pracę z plikami, można łatwo przekazać sztucznej inteligencji – w przeciwieństwie do tego może ona zaoszczędzić pracownikom nawet cztery godziny tygodniowo, Intel powołuje się na badanie przeprowadzone przez Anthropic, ale równowaga pozostaje niezrównoważona na rzecz nowych technologii.
„Wielu użytkowników sztucznej inteligencji spędza dużo czasu na zastanawianiu się, jak najlepiej komunikować się z narzędziami sztucznej inteligencji, aby uzyskać pożądane wyniki. Twórcy produktów AI powinni położyć większy nacisk na szkolenia, aby zademonstrować prawdziwy potencjał „codziennej sztucznej inteligencji” – wynika z badań firmy Intel. Deweloperzy rzeczywiście muszą jeszcze przekonać opinię publiczną, że te technologie mogą być przydatne: według wyników ankiety 86% konsumentów nigdy nie słyszało o komputerze wyposażonym w sztuczną inteligencję ani nie korzystało z niej.
Analfabetyzm przeciętnego użytkownika w tym obszarze prowadzi do tego, co badacze nazwali „błędnymi przekonaniami”: 44% respondentów wskazało, że komputer AI to futurystyczna technologia lub chwyt marketingowy; 53% uważało, że takie komputery są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów kreatywnych lub technicznych; 86% wyraziło obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa swoich danych podczas pracy z komputerami obsługującymi sztuczną inteligencję; 17% wskazało, że technologie te są niebezpieczne i nieuregulowane. Ujawnianie informacji ma jednak korzystny wpływ na ludzi: 32% osób niezaznajomionych z komputerami wyposażonymi w sztuczną inteligencję stwierdziło, że rozważyłoby zakup komputera z takimi funkcjami, gdy nadejdzie czas na modernizację; wśród tych, którzy mieli okazję pracować na podobnych maszynach, odsetek ten wzrósł do 64%.