Komisja Europejska (KE) ogłosiła serię niezapowiedzianych kontroli w siedzibach firm zajmujących się budową centrów danych. Jak podaje Datacenter Dynamics, komisja dodatkowo skierowała do przedsiębiorców formalne prośby o dostarczenie informacji, które mogłyby rzucić światło na możliwe porozumienia kartelowe.
Europejscy urzędnicy obawiają się, że firmy mogły zgodzić się na zawarcie tajnych porozumień zakazujących kłusownictwa na pracownikach. Ponadto nie są wykluczone porozumienia w sprawie ustalenia płac i innych warunków pracy.
Komisja Europejska nie ujawnia nazw firm objętych kontrolami. Ponadto podkreśla się, że wstępne kontrole nie muszą koniecznie oznaczać, że przedsiębiorstwa są zdecydowanie winne zmowy.
Naloty na spółki przeprowadzono we współpracy z krajowymi departamentami antymonopolowymi Unii Europejskiej, ale na razie nawet informacja o tym, które kraje są kontrolowane, trzymana jest w tajemnicy. Nic nie wiadomo na temat terminu zakończenia śledztwa, dlatego też nie ma informacji o czasie trwania kolejnych nalotów ani o tym, ile czasu upłynie rozesłanie nowych wniosków do firm.
Przedstawiciele władz UE powiedzieli, że wszelkie firmy powiązane ze spiskami kartelowymi mogą złagodzić swój los, uzyskując zwolnienie z kar finansowych lub ich znaczną obniżkę, jeśli same zgłoszą takie spiski i będą współpracować z przedstawicielami Komisji Europejskiej w toku śledztwa.
Nie tylko firmy, ale także osoby prywatne mają szansę spełnić swój obywatelski obowiązek. Specjalne narzędzie, Narzędzie dla Sygnalistów, umożliwia anonimowe wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości do organów regulacyjnych do osób pragnących zostać informatorami Komisji Europejskiej.
Pracownicy firmy i inne zainteresowane strony posiadające wiedzę na temat karteli i nieformalnych porozumień związanych z zapobieganiem kłusownictwu pracowniczemu lub zmowom płacowym mogą anonimowo zgłaszać władzom naruszenia.
Ale chociaż biznes jest w stanie zgodzić się w niektórych kwestiach, w innych pozostaje ciągła konfrontacja. Pod koniec września Google Cloud złożył skargę do Komisji Europejskiej na antykonkurencyjne praktyki licencyjne Microsoftu, a w październiku pojawiła się informacja, że grupa Open Cloud Coalition będzie promować otwartość na rynku chmury – Microsoft nazwał to już „sztucznym murawa stworzona przez Google.”
Powiązane materiały:
ParTec oskarżył firmę NVIDIA i Microsoft o naruszenie patentów na superkomputery AI Deutsche Telekom i M**a pokłóciły się o płatność za ruch, ale niemiecki operator pozwał portal społecznościowy na 20 mln euro UE bezwarunkowo zatwierdziła transakcję zakupu HPE od Juniper Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: uszkodzonych serwerów na Elbrusie nie da się szybko wymienić Startup xAI Elona Muska otrzyma od Arabów 5 miliardów dolarów na zakup kolejnych 100 tysięcy akceleratorów NVIDIA