Australia zakazała korzystania z oprogramowania „Kaspersky Laboratory” w instytucjach państwowych, dołączając do USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Powodem były obawy związane z „niedopuszczalnym ryzykiem bezpieczeństwa narodowego” i możliwym wpływem zagranicznym.
Zgodnie z dyrektywą wszystkie australijskie departamenty państwowe muszą usunąć produkty laboratorium Kaspersky ze swoich urządzeń i systemów do 1 kwietnia, donosi TechCrunch. Odpowiednie zamówienie w zeszłym tygodniu zostało wydane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kraju.
Sekretarz stanu Stephanie Foster wyjaśniła, że decyzja została podjęta na podstawie analizy zagrożeń i ryzyka. Według niej korzystanie z rosyjskich produktów programistów „stwarza niedopuszczalne ryzyko dla sieci rządowych i danych” związane z możliwą interwencją zagraniczną, szpiegostwo i sabotaż.
W ten sposób Australia stała się innym krajem, który jest częścią Sojuszu Rannaissance Five Eyes, który wprowadził ograniczenia dotyczące korzystania z oprogramowania laboratoryjnego Kaspersky. Wcześniej, jak wspomnialiśmy powyżej, podobne środki podjęto w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
W odpowiedzi na decyzję władz australijskich, przedstawiciel laboratorium Kaspersky Stefan Rojacher wyraził „rozczarowanie decyzji” rządu australijskiego i zauważył, że dyrektywa została wydana „bez ostrzeżenia lub możliwości interakcji” w celu wyeliminowania obawy wyrażone przez władze australijskie.
Przypomnij sobie, że w czerwcu 2024 r. Stany Zjednoczone wprowadziły krajowy zakaz korzystania z oprogramowania laboratorium Kaspersky i wezwały Amerykanów za pomocą wspomnianego dewelopera do przejścia na innego dostawcę decyzji ochronnych. W lipcu rosyjska firma ogłosiła odejście z kraju, wyjaśniając, że jej działalność w Stanach Zjednoczonych „nie jest już opłacalna”.
Wcześniej ogłoszono także przekształcenie firmy w Wielkiej Brytanii. Tak więc w październiku 2024 r. Firma powiedziała, że rozpocznie proces zamykania biura w kraju i skupi się na pracy z partnerami zamiast sprzedaży bezpośredniej.