Kanadyjczycy zbudowali komputer kwantowy fotonu i obiecali szybki skalowanie go do miliona kostek

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Kanadyjski startup Xanadu, wcześniej oznaczony wspólną pracą z NVIDIA na symulatorach kwantowych, zgłosił utworzenie systemu obliczeniowego kwantowego na fotonach. Sprzęt kwantowy na fotonach może być używany w temperaturze pokojowej i umieszczać w zwykłych stojakach serwerów. Po utworzeniu podstawowego zestawu stojaków nic nie uniemożliwia produkcji tysięcy takich systemów, że w najbliższej przyszłości będzie kalkulator kwantowy z milionem kostek.

Oświadczenie złożone przez Xanadu Quantum Technologies oznacza, że ​​komputer kwantowy ma praktyczną wartość, nie jest daleko. Sama firma ma nadzieję przedstawić komputer kwantowy z milionem kostek do 2029 r. Ani jedna poważna firma w rozwoju komputerów kwantowych nie pozwoliła jeszcze udzielić tak odważnych obietnic. Mamy nadzieję, że Xanadu przynajmniej spróbuje go spełnić.

W niedawno opublikowanej pracy w czasopiśmie Nature eksperci Xanadu opowiedzieli, na czym buduje się praca ich systemu i jak będzie wyglądać. Zestaw o nazwie Aurora jest reprezentowany przez cztery standardowe stojaki serwerowe, które oczywiście jest znacznie wygodniejsze i praktyczne niż stosowanie komn kriogenicznych dla kostek nadprzewodzących. W jednym stojaku zbierany jest system laserowy do tworzenia promieni podtrzymujących i modulujących, a także systemu optycznego ich dystrybucji i kontroli.

Należy powiedzieć, że kwantowe „wióry optyczne” Xanadu działa z fizycznymi stanami promieni laserowych, biorąc pod uwagę ich rekombinację i dodanie. Ostatecznie wynikiem obliczenia algorytmu będzie liczba fotonów w wiązce laserowej przy wyjściu z systemu. Istnieje jednak ważny niuans, że Xanadu nie podkreśla: chociaż sam kompleks obliczeniowy naprawdę działa w temperaturze pokojowej, czujniki, zliczanie fotonów w powstałym promieniu, są chłodzone do temperatur kriogenicznych. Aby to zrobić, w pokoju obok stojaków umieszczany jest specjalny sprzęt chłodniczy, bez którego system nie może funkcjonować.

W tej chwili w trzech stojakach obliczeniowych biorą udział w sumie 35 układów obliczeniowych, które tworzą 12 kostek w celu uruchomienia algorytmu. W swojej pracy Xanadu nie ujawnia mechanizmów korekty błędów – najsłabszego miejsca obliczeń kwantowych. Jednak firma z pewnością stwierdza, że ​​jej platforma jest łatwo skalowana do milionów kostek. W dolnej części stojaków znajdują się łańcuchy optyczne do połączenia między stojakami, co pozwala podłączyć tysiące takich modułów. W porównaniu z wysiłkami konkurujących firm, ten proces skalowania wygląda znacznie prostszym.

Xanadu przyznaje, że decyzja, którą zaproponowali daleka od ideału. W szczególności w procesie przetwarzania część świata (fotony) jest utracona, co prowadzi do wzrostu częstotliwości błędów. Niemniej jednak firma obiecuje ulepszyć platformę i nie traci nadziei na stworzenie praktycznej wartości komputera kwantowego do 2029 r.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz