Jowisz wyprzedził Saturna w liczbie księżyców – ma ich teraz 92

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
1 min. czytania

Do niedawna palma pod względem liczby zarejestrowanych księżyców należała do Saturna – ma ich 83. Ale teraz władzę przejął Jowisz. Dwa lata obserwacji dodały do ​​tego 12 nowych naturalnych satelitów, których orbity zostały skatalogowane przez Centrum Planet Mniejszych Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Nowy król planet Układu Słonecznego ma teraz oficjalnie 92 księżyce, ale ta lista nie jest kompletna.

Nowe księżyce Jowisza, które znalazły się w katalogu mniejszych planet, są zbyt małe, aby otrzymać własne nazwy. Okres orbitalny niektórych z nich trwa ponad 340 dni, jak dotąd znajdują się one od tego gazowego giganta. Astronomowie nie wykluczają, że w jasnej poświacie Jowisza może znajdować się na odległych orbitach znacznie więcej satelitów, których jeszcze nie odkryliśmy.

Podobnie nie można wykluczyć, że wokół Saturna znajdziemy nowe księżyce. Saturn jest piękny ze swoimi pierścieniami i tym samym wyróżnia się spośród planet naszego układu. Kiedyś będzie to czynnikiem decydującym o wyborze celu wycieczki turystycznej – pierścienie Saturna czy księżyc Jowisza. Tymczasem my tylko patrzymy z daleka: co jeszcze jest tam ciekawego?

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz