Podczas wydarzenia AI Summit w Bombaju dyrektor generalny firmy NVIDIA, Jensen Huang, powiedział, że sztuczna inteligencja powinna stać się siłą napędową cyfrowej transformacji Indii, ich wzrostu gospodarczego i osiągnięcia wiodącej roli na arenie światowej. Według służby prasowej firmy Indie dysponują „niesamowitymi zasobami naturalnymi” umożliwiającymi postęp w dziedzinie IT i ogromnym potencjałem, który nie został jeszcze odblokowany. Według Huanga kraj musi stać się twórcą własnej sztucznej inteligencji, tworząc narodową infrastrukturę AI w oparciu o własne zasoby i dane.
Wiodący w kraju dostawcy usług chmurowych szybko zwiększają pojemność swoich centrów danych, a NVIDIA zamierza odegrać kluczową rolę w rozwoju AI i zaoferować jej akceleratory – ich wykorzystanie powinno do końca roku wzrosnąć dziesięciokrotnie, stając się podstawą gospodarka oparta na systemach AI. Razem z NVIDIA firmy te są gotowe osiągnąć największy przełom w informatyce, porównywalny z IBM System 360 w 1964 roku. Wraz z szybkim rozwojem infrastruktury sztucznej inteligencji inteligentna produkcja stanie się również kluczowa dla przyszłości Indii.
Huang nakreślił trzy kluczowe obszary rozwoju sztucznej inteligencji: suwerenna sztuczna inteligencja (wykorzystywanie własnych danych do innowacji bez przesyłania ich za granicę), sztuczna inteligencja „agentowa” do automatyzacji pracy wymagającej dużej wiedzy oraz sztuczna inteligencja „fizyczna” dla systemów robotycznych i przemysłowych. Według Huanga Indie mogą stać się liderem we wszystkich trzech obszarach. Lokalne start-upy zaczęły już wykorzystywać technologie NVIDIA do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które wprowadzają rozwiązania na rynek globalny.
Po monologu Huanga odbył się dialog z prezesem Indian Reliance Industries Mukeshem Ambanim. Szefowie firm rozmawiali o perspektywach transformacji indyjskiej gospodarki za pomocą systemów AI, m.in. w energetyce, telekomunikacji i przemyśle. Ambani podkreśliła, że sztuczna inteligencja wykorzystywana jest także w sektorze publicznym do przetwarzania danych lokalnych, co już zmienia zasady zarządzania i obsługi.
Huang obiecał, że sztuczna inteligencja jeszcze bardziej zdemokratyzuje wykorzystanie technologii – ze sztucznej inteligencji może korzystać każdy obywatel, otwierając przed każdym niesamowite możliwości. Oczywiście Huang podkreślił rolę NVIDII w tej transformacji. Teraz firma współpracuje już z Infosys, TCS, Tech Mahindra, Wipro itp., pomagając w doskonaleniu umiejętności około pół miliona programistów. Ambani z kolei podkreśliła, że kraj ma już młodą, kompetentną technicznie kadrę.
Biznesmeni zgodzili się, że dzięki ogromnej puli talentów, rosnącemu ekosystemowi technologicznemu i ogromnym zbiorom danych kraj ten ma ogromny potencjał, aby wnieść wkład w różne sektory gospodarki na poziomie globalnym. Można tego oczywiście dokonać jedynie przy współpracy firm – żaden pojedynczy gracz nie jest w stanie sprostać takim zadaniom.
Niedawno doniesiono, że Indie omawiają na szczeblu stanowym z firmą NVIDIA wspólny rozwój chipów AI dostosowanych do lokalnej specyfiki. Kraj aktywnie rozwija technologie związane ze sztuczną inteligencją – wyda 1,2 miliarda dolarów na suwerenny superkomputer AI z 10 tysiącami akceleratorów i własnymi LLM i jest gotowy kupować w dużych ilościach akceleratory, w tym osłabione wersje, których Chiny nie dostały po zaostrzeniu Sankcje amerykańskie.
Powiązane materiały:
Indie uruchomiły pięć superkomputerów w ciągu dwóch dni Lenovo zajmie się produkcją serwerów AI na małą skalę w Indiach Ola przedstawiła indyjskie chipy AI Bodhi 1, Ojas i Sarv 1 HPE rozpoczęło masową produkcję serwerów w Indiach Były menadżer Linux Foundation ujawnił powody wydalenia rosyjskich programistów z listy twórców jądra Linuksa