Jeden z najsłabszych układów Intela ostatniej generacji obsługiwał TES V: Skyrim i inne stare gry

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Kompaktowy komputer MoreFine N9, wyposażony w procesor Intel Processor N100 z nowej serii energooszczędnych układów Alder Lake-N, został zrecenzowany przez kanał YouTube ETA Prime. W rzeczywistości jest to najmniej wydajny czterordzeniowy procesor Intela najnowszej generacji i ogólnie jeden z najprostszych i najtańszych układów Intela.

Seria Intel Processor N energooszczędnych procesorów mobilnych jest następcą modeli Pentium i Celeron Nx000 generacji Jasper Lake. Cechą charakterystyczną nowych chipów jest to, że nie wykorzystują one wysokowydajnych rdzeni Golden Cove, a jedynie energooszczędne rdzenie Gracemont.

Seria procesorów Intel składa się z modeli z dwoma, czterema i ośmioma rdzeniami przetwarzającymi bez obsługi technologii wielowątkowej:

Core i3-N305: 8 rdzeni / 8 wątków, do 3,8 GHz, 32 iGPU, TDP 9-15 W; Core i5-N300: 8 rdzeni / 8 wątków, do 3,8 GHz, 32 iGPU, TDP 7 W; Procesor N200: 4 rdzenie / 4 wątki, do 3,7 GHz, 32 iGPU, TDP 6 W; Procesor N100: 4 rdzenie / 4 wątki, częstotliwość do 3,4 GHz, 24 iGPU, TDP 6 W; Procesor N50: 2 rdzenie / 2 wątki, do 3,4 GHz, 16 iGPU, TDP 6 W.

Kompaktowy komputer Morefine M9, wykonany w obudowie Mini PC, wziął udział w testach ETA Prime. Jego objętość wewnętrzna wynosi zaledwie 0,5 litra. Jak widać na zdjęciach, komputer jest mniejszy od kontrolera do gier i znacznie mniejszy od kompaktowej klawiatury w tak zwanym układzie 75 proc.

Kompaktowy komputer PC oparty jest na czterordzeniowym procesorze Intel N100 o częstotliwości do 3,4 GHz, wyposażonym w zintegrowany rdzeń graficzny Intel UHD z 24 jednostkami wykonawczymi i częstotliwością do 750 MHz. System otrzymał również wsparcie dla jednokanałowej pamięci RAM DDR4-3200 do 32 GB i formatów M.2 SSD 2280 i 2240. Zapowiedziano również obsługę Wi-Fi 6. Z całym pragnieniem takiego systemu nie można nazwać gamingowym .

Zastosowanie jednokanałowej pamięci DDR4 znacznie ogranicza możliwości zintegrowanej grafiki w procesorze. Niezależnie od tego, Morefine M9 wykonał dobrą robotę, uruchamiając gry na PlayStation 2, PSP, Gamecube i Wii U za pośrednictwem emulatorów, zapewniając w niektórych przypadkach solidne 60 klatek na sekundę.

W szczególności gry F-Zero GX (Gamecube), God of War Chains of the Olympus (PSP), Grand Turismo 4 (PS2) i Bayoneta 2 (Wii U) zostały uruchomione na kompaktowym komputerze. Co więcej, ten kompaktowy komputer był w stanie uruchomić również GTA 4. Przy rozdzielczości 720p i niskich ustawieniach graficznych system zapewniał około 30 klatek na sekundę w grze. W The Elder Scrolls V: Skyrim system generował 60 klatek na sekundę.

Trzeba też dodać, że średni pobór mocy Morefine M9 w grach to zaledwie 16W, maksymalny to 18W, a w spoczynku system zużywa 4W.

Wysoce wydajna i energooszczędna seria procesorów Intel Alder Lake-N z pewnością znajdzie zastosowanie w biurowych i domowych komputerach stacjonarnych i laptopach. A możliwość uruchamiania starszych gier za pomocą emulatorów otwiera im drzwi do świata niedrogich konsol przenośnych poniżej 200 USD.

Źródła:

Youtube VideoCardz

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz