Intel Corporation od dawna zajmuje się problemem łączenia rozwiązań półprzewodnikowych do transmisji informacji z kanałami światłowodowymi; obszar ten został określony jako „fotonika krzemowa”. Japoński rząd jest gotowy dofinansować wspólne badania operatora telekomunikacyjnego NTT, Intela i SK hynix w tym obszarze, przeznaczając na ten cel 305 mln dolarów ze środków budżetowych.
O decyzji podjętej dziś przez japońskie władze poinformowała agencja Nikkei. Fotonika krzemowa obiecuje nie tylko zwiększyć prędkość przesyłania informacji, ale także obniżyć koszty energii niezbędnej do zapewnienia tego procesu. Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu ma nadzieję, że dzięki przełomowi w tej dziedzinie kraj będzie mógł zyskać przewagę na rynku międzynarodowym i ożywić swój przemysł półprzewodników. W świetle szybkiego rozwoju systemów sztucznej inteligencji zapotrzebowanie na technologie szybkiego przesyłania informacji będzie tylko rosło.
Fotonika krzemowa pozwala uniknąć niepotrzebnej konwersji sygnałów optycznych na sygnały elektryczne, zwiększając tym samym prędkość wymiany danych i zmniejszając zużycie energii. O udziale SK hynix w tych pracach decyduje specjalizacja w rozwoju układów pamięci; obecnie ta południowokoreańska firma w dalszym ciągu pozostaje głównym dostawcą pamięci HBM dla dominujących na rynku akceleratorów obliczeniowych NVIDIA.
Firmy te mają nadzieję wprowadzić do 2027 r. na rynek technologię przetwarzającą sygnały optyczne na poziomie krzemu, a także technologię pamięci zdolną do działania z szybkościami terabajtowymi. Intel, który ma już w tym zakresie pewne doświadczenie, będzie specjalizował się w przybliżaniu tych rozwiązań do warunków produkcji masowej, choć ostatnio pozbył się swojego core businessu. Jeśli chodzi o zużycie energii, celem jest jego zmniejszenie o 30–40% w porównaniu z tradycyjnymi elementami półprzewodnikowymi. Japoński NTT prowadzi eksperymenty w dziedzinie fotoniki krzemowej od 2019 roku i ma już na swoim koncie pewne sukcesy na etapie badań, a także dysponuje poligonem doświadczalnym do pracy z prototypami odpowiednich urządzeń.