Oczekuje się, że w tym tygodniu japońscy ustawodawcy zatwierdzą ustawę o reformie podatkowej na rok 2024, która przewiduje przyznanie preferencji na okres do 10 lat inwestorom rozwijającym produkcję w kraju w pięciu priorytetowych branżach, do których zaliczają się komponenty półprzewodnikowe i pojazdy elektryczne – pisze Nikkei.
Jak wyjaśnia źródło, wysokość ulg podatkowych będzie zróżnicowana w zależności od planowanej produkcji i wielkości sprzedaży. Oprócz półprzewodników i pojazdów elektrycznych priorytety inwestycyjne japońskiej gospodarki obejmują bardziej ekologiczne praktyki w zakresie metali, zrównoważone paliwa lotnicze i biodegradowalne chemikalia wytwarzane z materiałów pochodzenia roślinnego i materiałów pochodzących z recyklingu. Produkcja akumulatorów trakcyjnych wpisuje się także w zakres produkcji pojazdów elektrycznych, co pozwala inwestorom na skorzystanie z preferencji podatkowych.
Przy produkcji elementów półprzewodnikowych przedsiębiorstwa otrzymają ulgę podatkową w wysokości 20% kwoty podatku dochodowego. W pozostałych obszarach działalności pułap odliczeń zostanie ustalony na poziomie 40%. Jeśli przedsiębiorstwo przez kilka lat z rzędu będzie przynosić straty, korzyści będzie można przenieść na kolejne okresy, przy czym w branży półprzewodników będzie to możliwe nie dłużej niż trzy lata z rzędu, a w pozostałych branżach – już nie. niż cztery lata z rzędu.
W przeliczeniu na każdy wyprodukowany pojazd elektryczny ulga podatkowa może wynieść 2749 dolarów, a w przypadku paliw przyjaznych środowisku i produktów hutniczych odliczenie będzie naliczane odpowiednio za litr lub tonę. Program będzie działał przez dziesięć lat, a osoby ubiegające się o świadczenia będą musiały złożyć do władz biznesplany do wiosny 2027 roku.
Władze japońskie zapewnią także do kwietnia 2032 r. ulgę podatkową w wysokości 30% przy obliczaniu podatków od zysków uzyskanych z przeniesienia własności intelektualnej na inne przedsiębiorstwa. Dotyczy to transakcji przeniesienia zarówno patentów, jak i praw autorskich do różnego rodzaju utworów. Odliczenie będzie dotyczyło dochodów uzyskanych z tytułu przeniesienia własności intelektualnej począwszy od kwietnia 2024 roku. Po drodze proponowane są także inne reformy podatkowe, które nie są bezpośrednio związane ze stymulowaniem innowacyjności.