Agencja ds. Zakupów, Technologii i Logistyki (ATLA) japońskiego Ministerstwa Obrony ogłosiła pierwszy na świecie test działa szynowego pokładowego na statku morskim. Broń elektroniczna wystrzeliwała 40-milimetrowe pociski, które rozpędzały się do prędkości 6,5 Macha. W 2022 r. rozwój nabrał przyspieszenia i obiecuje się szybko doprowadzić do wprowadzenia dział szynowych.
Działo szynowe lub elektromagnetyczny akcelerator masy przyspiesza pocisk wzdłuż przewodzących prowadnic. W przeciwieństwie do dział Gaussa, w których lufie pocisk nie styka się fizycznie ze ściankami działa, działa szynowe podlegają szybkiemu zużyciu przewodzących części działa. Jednocześnie działa szynowe mają tak ważną zaletę, jak najwyższa skuteczność spośród wszystkich rodzajów broni elektronicznej, która sięga 35%, a może być jeszcze wyższa.
#ATLA po raz pierwszy na świecie przeprowadziła test strzelania z działa szynowego na pokładzie statku, we współpracy z JMSDF. Aby chronić statki przed zagrożeniami z powietrza i powierzchni, powodowanymi przez szybkie pociski, ATLA zdecydowanie promuje wczesne wdrażanie technologii dział szynowych. pic.twitter.com/MG5NqqENcG
— Agencja ds. technologii i logistyki przejęcia (@atla_kouhou_en) 17 października 2023 r.
W Japonii resort obrony rozpoczął prace nad działami szynowymi w 2016 roku, a w 2022 roku znacznie przyspieszył ten proces, przeznaczając na to rekordowe sumy pieniędzy. Jeśli więc w latach 2016–2022 przeznaczono na te cele zaledwie 1 miliard jenów (około 6 milionów dolarów), to w 2022 roku twórcy dział szynowych otrzymali 6,5 miliarda jenów, a na rok 2024 zażądali 23,8 miliarda jenów. Agencja ATLA nadzorująca rozwój jest zdeterminowana, aby doprowadzić projekt do praktycznej realizacji w jak najkrótszym czasie.
Niedawne próby morskie działa szynowego na statku przeprowadzono w celu zbadania wpływu statku i jego montażu na działo i powiązany sprzęt. Testy osiągnęły swój cel. Ponadto agencja zamieściła wideo ze strzelaniny na swojej stronie w serwisie społecznościowym X.
Według przedstawicieli ATLA prototypowe działo szynowe waży 8 ton, a długość lufy sięga 6 m. Działko wystrzeliwuje 40-milimetrowe pociski, które rozpędza się do prędkości 6,5 Macha. Taka broń przeznaczona jest do przechwytywania szybkich celów powietrznych, a przede wszystkim rakiet hipersonicznych. Jednocześnie opracowywana jest broń laserowa i mikrofalowa. Obszarami tymi interesuje się także japońskie Ministerstwo Obrony.