„James Webb” wyróżnił pierwsze fazy narodzin gromad gwiazd w młodym Wszechświecie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
1 min. czytania

Kosmiczne Obserwatorium Jamesa Webba (JWST) po raz kolejny wykazało doskonałą czułość instrumentu. Obserwując gromadę galaktyk SMACS J0723.3-7327, dzięki efektowi soczewkowania grawitacyjnego udało się uzyskać znacznie powiększone obrazy 18 odległych galaktyk tła, w których udało się dostrzec coś ciekawego – wczesne rejony tzw. powstawanie gromad gwiazd w młodym Wszechświecie.

Jedna z najmłodszych galaktyk w badaniu została sfotografowana 680 milionów lat po Wielkim Wybuchu. W porównaniu do zdjęć wykonanych w tym obszarze nieba przez teleskop Hubble’a, zdjęcia z Jamesa Webba okazały się znacznie pełniejsze. Tak więc na powiększonych zdjęciach 18 galaktyk w nich i obok nich James Webb pokazał obszary charakterystyczne dla pierwszej fazy narodzin gromad gwiazd.

Gromady gwiazd kuliste i otwarte to grupy gwiazd o wspólnym pochodzeniu i wspólnej dynamice grawitacyjnej. Badanie takich formacji daje wiele do tworzenia modeli ewolucyjnych zarówno gwiazd, jak i galaktyk. Zobaczyć na własne oczy etapy narodzin pierwszych takich obiektów we Wszechświecie to niezwykle pouczające przeżycie, a dzięki nowemu teleskopowi kosmicznemu będzie ono powtarzane jeszcze nie raz.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz