W dniach 11–12 grudnia w Moskwie odbędzie się Otwarta Konferencja ISP RAS, wiodące wydarzenie naukowo-praktyczne z zakresu programowania systemowego w Rosji. W tym roku konferencja poświęcona jest 30-leciu instytutu i 300-leciu Rosyjskiej Akademii Nauk. Wraz z nimi wśród organizatorów znajdują się Akademia Kryptografii Federacji Rosyjskiej, Narodowe Centrum Technologii Kryptografii Cyfrowej, Fundacja Badań Zaawansowanych, a także międzynarodowe stowarzyszenia IEEE i IEEE Computer Society.
„Przez 30 lat nasz model operacyjny, łączący edukację, badania i innowacje, udowodnił swoją trwałość i zdolność do napędzania długoterminowego wzrostu. Zaczynaliśmy od kontraktów badawczo-rozwojowych z międzynarodowymi firmami. Teraz wszystkie technologie, które tworzymy, należą do nas lub są przekazywane do projektów open source” – powiedział Harutyun Avetisyan, dyrektor ISP RAS, pracownik naukowy RAS. — Instytut stał się rozproszonym centrum kompetencyjnym skupiającym wokół siebie różnorodne środowiska – od specjalistów zajmujących się analizą jądra Linuksa po twórców systemów ERP. Zrzeszamy 800 pracowników i 200 studentów. Z naszych narzędzi korzysta już ponad 200 firm. Jednocześnie zapewniamy niezależność technologiczną w kraju i pozostajemy otwarci, pracując nad projektami open source z międzynarodową społecznością programistów. Tę ideę otwartości, szczególnie ważną w dzisiejszych czasach, podkreśla nasza konferencja, która w tym roku zgromadzi ponad tysiąc uczestników, a także dziesiątki firm i uczelni.
W tym roku Otwarta Konferencja ISP RAS odbędzie się w nowym miejscu – w klastrze innowacyjnym Łomonosowa, a rozpocznie się sesją plenarną z udziałem przedstawicieli społeczności akademickiej, wiodących firm IT, stowarzyszeń branżowych oraz ministerstw i departamentów rządowych . Planowane są kolejne okrągłe stoły na temat rozwoju bezpiecznego oprogramowania. Odbędą się warsztaty „Zaufane systemy sztucznej inteligencji”, w których wezmą udział przedstawiciele Centrum Badawczego Zaufanej Sztucznej Inteligencji (ITTRCI) Instytutu SP RAS, a także jego partnerzy przemysłowi (Kaspersky Lab, ES-Leasing, Technoprom, Interprocom) i inne ośrodki badawcze.
Planowane są także tradycyjne sekcje recenzowanych raportów naukowych na temat analizy, modelowania i transformacji programów, zarządzania danymi i systemów informatycznych, CAD sprzętu mikroelektronicznego, rozwiązywania problemów mechaniki ciągłej z wykorzystaniem oprogramowania open source oraz systemów analizy językowej. Okrągły stół „Medycyna cyfrowa” zgromadzi przedstawicieli wiodących ośrodków medycznych w Rosji – Uniwersytetu Seczenowa, Instytutu Badawczego Chorób Oczu im. MM. Krasnow i inni. Już po raz drugi odbędzie się sekcja „Russian Open Source: rozwój bibliotek w zakresie AI”, organizowana wspólnie z Fundacją Promocji Innowacji.
Po raz pierwszy odbędzie się szereg wydarzeń: jest to sekcja „Systemy zarządzania bazami danych” z udziałem twórców VK Tarantool, Yandex YDB i innych platform, okrągły stół „Cyfrowa przyszłość sektora publicznego: suwerenność, ekonomia , Technologie” (wspólnie z RANEPA), a także okrągły stół „Edukacja w programowaniu systemowym: stan i perspektywy” – z udziałem przedstawicieli ISP RAS, MIPT, NovSU, MIREA, MEPhI, MSTU im. NE Baumana i innych organizacji. W oba dni konferencji odbędzie się wystawa technologii ISP RAS (m.in. z zakresu sztucznej inteligencji), a także wiodących firm i uczelni – partnerów instytutu.
Rejestracja do udziału osobistego trwa do 6 grudnia 2024 r. Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, z planowaną transmisją online poszczególnych sekcji. Link do transmisji zostanie przesłany każdemu uczestnikowi na adres e-mail podany podczas rejestracji.
Udział w konferencji jest bezpłatny, należy zarejestrować się na stronie: https://www.isprasopen.ru/#Registration. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie wydarzenia: https://www.isprasopen.ru. W przypadku pytań akredytacyjnych prosimy o kontakt z Anną Novomlinską, annanovoml@gmail.com.
Miejsce: MSU M.V. Łomonosow. Adres: Moskwa, bulwar Ramensky, zm. 1. Klaster „Łomonosow”.
Powiązane materiały:
Były menadżer Linux Foundation ujawnił powody wydalenia rosyjskich programistów z listy twórców jądra Linuksa 20 lat swobodnej wymiany pomysłów i kodu: konferencja rocznicowa twórców oprogramowania open source DevOps w Rosji migruje do krajowych systemów operacyjnych, platform i narzędzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: uszkodzonych serwerów na Elbrusie nie da się szybko wymienić Huawei skrzyżował dysk SSD z taśmą w napędzie MED: w związku z sankcjami firma nie może już polegać na dostawach dysków twardych