Internet jest zalany domenami związanymi z Qiwi – należy spodziewać się fali oszustw

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Po cofnięciu licencji Qiwi Bank rozpoczął masową rejestrację nazw domen powiązanych z marką usług płatniczych Qiwi. Eksperci ostrzegają, że oszuści mogą publikować strony pod tymi adresami.

Dzień wcześniej, 21 lutego, po cofnięciu licencji Qiwi Bank, niektóre osoby rozpoczęły masową rejestrację nazw domen podobnych do nazwy Qiwi – pisze Forbes, powołując się na informacje od firmy Angara Security specjalizującej się w zagadnieniach cyberbezpieczeństwa. Tylko 21 lutego do godziny 14:00 czasu moskiewskiego zarejestrowano ponad 200 domen w strefach .com, .ru, .org, .net, .de, .cn, .ltd i nazwami takimi jak „qewi”, „qi -wi”, „qi7i” ”, „qivi” itp. Do chwili obecnej zidentyfikowano 667 witryn o nazwie Qiwi, nie licząc witryn oficjalnych. Po kliknięciu tych adresów otwierają się puste strony i przekierowują do innych zasobów, w tym fałszywych; nazwy mogą być również rejestrowane w celu dalszej odsprzedaży. Po cofnięciu licencji bank obsługujący usługę miał trudności z wypłatą środków z portfeli Qiwi. Oszuści mogą to wykorzystać, umieszczając kopie witryn systemów płatności pod podobnymi do oficjalnych adresów, oferując pomoc w wypłacie środków – naiwni użytkownicy mogą przekazać oszustom swoje dane uwierzytelniające i stracić pieniądze.

Bank Rosji cofnął licencję po raz pierwszy od sierpnia 2022 roku. Zdaniem departamentu Qiwi Bank naruszył przepisy ustawowe i wykonawcze organu regulacyjnego, zaniedbał wymogi dotyczące zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz ułatwiał transakcje między osobami fizycznymi a równoległymi firmami – bukmacherami, giełdami kryptowalut i nielegalnymi kasynami internetowymi. Zdarzały się także przypadki otwierania portfeli elektronicznych z wykorzystaniem danych osobowych osób fizycznych bez ich wiedzy i przeprowadzania na nich transakcji.

Wypłaty z portfeli Qiwi są blokowane – nie obowiązuje ich ubezpieczenie depozytów. Środki z portfeli mają zostać zwrócone w przypadku upadłości lub przymusowej likwidacji banku, który według wstępnych szacunków posiada na to wystarczające środki. Przestały działać terminale Qiwi i system Kontakt, oddziały Qiwi Banku są zamknięte.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz