Intel zaproponował monitorowanie użytkowników za pomocą kamer internetowych, aby zwiększyć autonomię laptopów

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Jednym z najbardziej energochłonnych elementów każdego laptopa jest jego wyświetlacz. Aby zmniejszyć zużycie baterii wyświetlacza w laptopach, firma Intel opracowała system, który automatycznie wyłączy ekran laptopa, gdy na niego nie patrzysz, i włączy go ponownie, gdy użytkownik będzie go ponownie potrzebował. Istnieje system oparty na kamerze internetowej, który będzie monitorował użytkownika.

Funkcja oszczędzania energii stała się częścią technologii Intel Intelligent Display, którą można wykorzystać do różnych celów. Na przykład może automatycznie obniżyć częstotliwość odświeżania i jasność ekranu, aby zmniejszyć ogólne zużycie energii przez laptop. Technologia została zademonstrowana przez firmę Intel na konferencji Innovation 2023, która odbywa się w Kalifornii.

Nie jest tajemnicą, że zmniejszenie jasności wyświetlacza lub częstotliwość odświeżania wydłuży żywotność baterii laptopa. Ale w takich przypadkach często konieczne są pewne kompromisy. Technologia Intela z kolei potrafi dynamicznie zmieniać ustawienia wyświetlania bez utraty jakości obrazu. Teoretycznie użytkownik nie musi w ogóle wprowadzać zmian, a w międzyczasie laptop będzie mógł pracować dłużej.

Technologia Intel Intelligent Display obejmuje funkcję regulacji „częstotliwości odświeżania ekranu z uwzględnieniem obecności użytkownika” (częstotliwość odświeżania oparta na użytkowniku, UBRR). Po włączeniu kamera laptopa określa, czy twarz użytkownika jest zwrócona w stronę ekranu, czy nie. Odpowiednio system samodzielnie zwiększa lub zmniejsza jasność wyświetlacza i jego częstotliwość odświeżania. A jeśli funkcja wykryje, że dana osoba całkowicie odeszła od laptopa lub całkowicie się od niego odwróciła, to całkowicie wyłącza ekran, aby jeszcze lepiej oszczędzać energię baterii.

Ponadto technologia Intel Intelligent Display może automatycznie zmieniać częstotliwość odświeżania wyświetlacza w oparciu o treść wyświetlaną na ekranie. Przykładem może być uruchomienie aplikacji do rozmów wideo, w której częstotliwość odświeżania wyświetlacza jest ograniczona do 30 klatek na sekundę i wysoka częstotliwość odświeżania nie przynosi żadnych korzyści. Ponadto system może automatycznie dostosowywać poziom jasności i kontrastu w zależności od treści, na przykład podczas niektórych scen w filmach.

Intel szacuje, że jego nowa technologia oszczędzania energii może zmniejszyć zużycie baterii nawet o 24%. A jeśli włączona jest funkcja kontroli „częstotliwości odświeżania na podstawie obecności użytkownika”, która pozwala na całkowite wyłączenie wyświetlacza, wówczas oszczędność energii sięga 42%.

Intel zauważa, że ​​technologia Intelligent Display nie jest wbudowana w nowe procesory. Do jego działania wymagany jest specjalny chip, który jest wbudowany w wyświetlacz. Ten układ wykorzystuje również do działania sterownik graficzny Intel. Firma współpracuje z producentami laptopów w celu zintegrowania tej technologii z ich produktami.

Oczekuje się, że energooszczędna technologia Intel Intelligent Display będzie dostępna w grudniu w nowych laptopach opartych na niedawno wprowadzonych procesorach Intel Core Ultra (Meteor Lake). Firma wyjaśnia, że ​​obecnie integracja technologii jest kosztowna, dlatego w pierwszej kolejności otrzymają ją tylko modele laptopów premium.

Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Szef Intela powiedział, że procesory trzech przyszłych generacji będą najlepsze – nawet lepsze od chipów Apple’a Intel po raz pierwszy od 13 lat zmieni tranzystory w chipach – firma pokazała RibbonFET i ich układ odwrotnego zasilania Przyszłe procesory Intel będą wyposażone w analogową technologię pamięci podręcznej 3D V-Cache Intel pokazał laptop oparty na 18-angstremowych chipach Lunar Lake i Arrow Lake wykonanych w technologii procesowej Intel 20A Apple i Intel poskarżyły się na Indie rządowi USA: kraj nie powinien ograniczać importu Producenci laptopów masowo przechodzą na wyświetlacze OLED, pomimo ich wysokich kosztów i nieefektywności

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz