Intel wysyła już Meteor Lake do partnerów – oficjalna premiera zaplanowana jest na 14 grudnia

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

W ramach ostatniego zgromadzenia akcjonariuszy Intel ogłosił, że dostarcza już na rynek procesory mobilne Meteor Lake. Procesory klienckie z konstrukcją chipletową zostaną oficjalnie wypuszczone na rynek 14 grudnia, jednak firma rozpoczęła ich masową produkcję już dawno temu i od kilku tygodni dostarcza je producentom OEM.

„W trzecim kwartale rozpoczęliśmy pierwsze dostawy Meteor Lake w oparciu o technologię procesową Intel 4, którą obecnie intensywnie wdrażamy wraz z najbardziej produktywną flotą narzędzi litograficznych EUV w branży, co daje nam przewagę w zakresie efektywności kapitałowej wynoszącą ponad 20 % w porównaniu z momentem pierwszego uruchomienia narzędzi EUV. Procesory Intel Core Ultra będą już dostarczane do klientów w ciągu kilku tygodni. Ich premiera nastąpi 14 grudnia, jednocześnie z premierą procesora Xeon 5. generacji” – powiedział w raporcie dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger.

Warto zaznaczyć, że firma produkuje chiplety z rdzeniami obliczeniowymi (CPU) procesorów Meteor Lake w oparciu o technologię procesową Intel 4 (7 nm) z wykorzystaniem litografii EUV w dwóch fabrykach. Jedna zlokalizowana jest w Portland w stanie Oregon w USA, druga zlokalizowana jest w pobliżu miasta Leixlip w Irlandii. Umożliwi to firmie produkcję Jeziora Meteorowego w ilościach wystarczających do zaspokojenia popytu.

„Masowa produkcja Meteor Lake z litografią EUV odbywa się w Oregonie, a niedawno została uruchomiona także w Irlandii. Nasza fabryka Fab 34 w Irlandii jest pierwszą w Europie, która produkuje masowo chipsy przy użyciu EUV, co podkreśla nasze zaangażowanie w geograficznie zróżnicowane i zrównoważone dostawy” – dodał Gelsinger.

Meteor Lake to pierwsze procesory Intel do zastosowań konsumenckich wyposażone w konstrukcję chipletu i nową technologię procesową Intel 4 z litografią EUV. Procesory Meteor Lake składają się z czterech chipletów (kryształów): CPU, GPU, SoC i I/O. Dwa kryształy – GPU i SoC – produkowane są w zakładach TSMC przy użyciu procesów technicznych N5 i N6 (odpowiednio 5 i 6 nm). Chiplet procesora z rdzeniami P Ocean Cove i rdzeniami E Gracemont jest produkowany przez samą firmę Intel przy użyciu technologii procesowej Intel 4 (7 nm). Układ ten zawiera również silnik AI (NPU). Połączenie chipletów w jedną całość odbywa się przy wykorzystaniu autorskiej technologii Foveros.

Projekt Meteor Lake koncentruje się na efektywności energetycznej. Intel obiecuje, że nowe procesory będą oferować wydajność zbliżoną do obecnego mobilnego Raptor Lake, ale będą zużywać o połowę mniej energii. Umożliwi to zastosowanie mocniejszych układów w cieńszych laptopach lub sprawi, że wydajne laptopy będą cieńsze.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz