Intel wycofa w przyszłym roku procesory Core i9, i7 i i5 generacji Rocket Lake

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Na początku października ubiegłego roku okazało się, że program wstrzymania dostaw procesorów generacji Comet Lake już zaczął działać, a ostatnia partia ma zostać wysłana jeszcze w październiku tego roku. Podobny los do lutego przyszłego roku spotka większość procesorów młodszej generacji Rocket Lake, a jednocześnie dostawy chipsetów z serii 400 i 500 zostaną ograniczone.

Firma Intel wydała stosowne zawiadomienia w tym tygodniu. Procesory Core i9, Core i7 i Core i5 jedenastej generacji, które zostały wprowadzone na rynek na początku 2021 roku i zostały wyprodukowane w technologii 14 nm, zdaniem producenta, nie są już poszukiwane, w związku z czym podlegają systematycznemu wycofywaniu z asortymentu obecnych produktów. Jednocześnie wycofywane są powiązane procesory Xeon W-13xx do stacji roboczych. Będzie można je zamawiać do 25 sierpnia tego roku, a ostatnie dostawy zostaną zrealizowane 23 lutego 2024 roku. Należy zauważyć, że program nie obejmuje modeli z serii Core i3, podobnie jak bardziej przystępnych cenowo przedstawicieli rodziny Rocket Lake.

W rodzinie chipsetów Intel do komputerów stacjonarnych zmniejszona zostanie liczba chipsetów Z590, W580, H570, B560, Q570 i H510. Można je zamawiać do 30 czerwca tego roku, ale dostawy zakończą się całkowicie 23 lutego przyszłego roku. W porównywalnych ramach czasowych ograniczone zostaną również dostawy poszczególnych chipsetów z jeszcze starszej rodziny Intel 400. W segmencie komputerów stacjonarnych będzie to niegdyś flagowy Z490, trio chipsetów mobilnych obejmie QM480, WM490 i HM470, a w segmencie stacji roboczych segmencie Intel W480 można uznać za stratę. Zamówienia można składać do 25 sierpnia tego roku, a ostatnia partia zostanie wysłana z magazynów Intela tego samego dnia – 23 lutego 2024 roku. Oczywiście w rzeczywistości wszystkie wymienione komponenty można znaleźć w sprzedaży jeszcze wiele lat później, ale to już zostanie wyprzedane z zapasów dostępnych w sprzedaży detalicznej.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz