Intel przedłużył ogłoszenie nowej generacji procesorów mobilnych – Meteor Lake – na kilka wydarzeń, ale dzisiaj wreszcie poznaliśmy wszystkie cechy i daty premiery nowych produktów. Pierwsze chipy Intela, zwane Core Ultra, które stały się pierwszymi procesorami Intela z układem chipletu i pierwszymi z silnikiem AI, zadebiutują w pierwszym kwartale 2024 roku.
Procesory Meteor Lake składają się łącznie z pięciu kryształów. Chiplet obliczeniowy (z rdzeniami procesora, procesorem) wykonany jest w technologii procesowej Intel 4 (7 nm), zintegrowany kryształ graficzny (GPU) jest produkowany przez TSMC w technologii 5 nm (N5), chiplety SoC i I/O są również wyprodukowany przez TSMC, ale przy użyciu technologii procesowej 6 nm (N6). Wreszcie za połączenie wszystkich tych kryształów w jeden układ odpowiada rdzeń chipa 3D Foveros, wyprodukowany w technologii procesowej Intel 16.
Chiplet obliczeniowy zawiera klastry rdzeni P (Redwood Cove) i rdzeni E (Crestmont) oraz współdzieloną pamięć podręczną L3. W maksymalnej konfiguracji procesor może zaoferować do sześciu rdzeni P i do ośmiu rdzeni E. To jednak nie wszystkie rdzenie procesorów, jakie posiada Meteor Lake. W chiplecie SoC znajdują się jeszcze dwa rdzenie LP E o niskim poborze mocy (Low Power Efficiency) i nazywane są one „Low Power Island”. Procesory Intel Core Ultra z serii 100 będą mogły zaoferować aż 16 rdzeni i 22 wątki.
Nowe rdzenie LP E w połączeniu z przejściem na nowy proces techniczny zapewnią zauważalny wzrost efektywności energetycznej procesorów. Intel twierdzi, że Core Ultra 7 165H o TDP na poziomie 28 W zużywa o 25% mniej energii niż Core i7-1370P podczas strumieniowego przesyłania wideo z Netflix. Układ Raptor Lake wykorzystuje mocne i wydajne rdzenie, natomiast nowy Core Ultra wykorzystuje do tego zadania wyłącznie rdzenie LP E.
Różnica w przypadku chipów AMD jest jeszcze większa. Intel twierdzi, że Meteor Lake „zużywa 79% mniej energii niż ultracienki procesor AMD do laptopów przy tej samej mocy 28 W”. Intel twierdzi, że największa różnica wynika z bezczynnego wyświetlania pulpitu systemu Windows, ale Core Ultra zużywa również znacznie mniej podczas przesyłania strumieniowego z serwisu Netflix (48 procent mniej) i podczas odtwarzania lokalnego wideo 4K (44 procent mniej). Jednak w przypadku korzystania z przeglądarki i Microsoft Teams różnica wynosi zaledwie 7% na korzyść chipa Intela.
Intel przyznaje, że procesory Meteor Lake nie będą mistrzami wydajności. Obecny najstarszy Core Ultra 7 165H, według Intela, jest o 8% szybszy od swojego poprzednika Core i7-1370P przy obciążeniach wielowątkowych, a także o 11% szybszy od AMD Ryzen 7 7840U. Ale tutaj warto doprecyzować, że mówimy o wydajności przy tym samym zużyciu energii, a w rzeczywistych warunkach różnica może być inna. Nawiasem mówiąc, zużycie chipów Core Ultra H wynosi 28 W.
Jednocześnie pod względem wydajności jednowątkowej procesor Intela nowej generacji pozostaje nieco w tyle za swoim poprzednikiem, ale i tak okazuje się być o 12% szybszy od konkurenta z AMD. Intel pochwalił się także, że nowy Core Ultra przewyższa swoich konkurentów i poprzedników pod względem wydajności multimedialnej, podając jako przykłady testy UL Procyon i PugetBench dla Premiere Pro i LightRoom.
Być może najważniejszym ulepszeniem Meteor Lake w porównaniu do poprzedniego Raptor Lake była zintegrowana grafika. Już dość wydajna architektura Xe-LP dla zintegrowanej grafiki została zastąpiona mocniejszą architekturą Xe-LPG. Opiera się na architekturze dyskretnego procesora graficznego Alchemist (Xe-HPG) i będzie oferować prawie taki sam zestaw funkcji i możliwości. Nowa wersja będzie obsługiwać DirectX 12 Ultimate, sprzętowo przyspieszane śledzenie promieni, inteligentne skalowanie XeSS i nowoczesne możliwości kodowania, takie jak AV1, H265 lub VP9. Dostępna jest także obsługa silnika DP4A dla operacji INT8 – „stabilnego akceleratora AI” – twierdzi Intel.
To prawda, że grafikę Intel Arc mogą oferować tylko potężne procesory Core Ultra H, uzupełnione co najmniej 16 GB dwukanałowej pamięci RAM. W przeciwnym razie wszystkie chipy z serii Core Ultra U będą miały słabszą grafikę Intel. Zintegrowane procesory graficzne oferują do ośmiu rdzeni Intel Xe, które będą działać z częstotliwościami do 2,35 GHz. Chipy Core Ultra z serii U będą miały zintegrowaną grafikę z maksymalnie czterema rdzeniami Xe. Intel w swojej prezentacji twierdzi, że Meteor Lake (a konkretnie procesor Core Ultra 7 165H) jest nawet dwukrotnie szybszy w grach od swojego poprzednika Core i7-1370P.
Aktualności w toku, będziemy aktualizować…
Źródła:
intel.com Sprzęt Toma Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Zintegrowana grafika Intel Core Ultra 7 165H jest średnio o 10% szybsza niż AMD Ryzen 7 7840U Lenovo ogłosiło pierwszy laptop z procesorem Intel Core Ultra Laptopy z procesorami Intel Meteor Lake będą nieco droższe od modeli opartych na obecnym Raptor Lake W Szwajcarii stworzyli pierwszy procesor oparty na tranzystorach 2D, który nie potrzebuje pamięci zewnętrznej Chińscy eksperci uważają, że krajowe firmy nie powinny dać się zbytnio ponieść wyścigowi substytucji importu Intel po raz pierwszy pokazał wielopoziomowy układ tranzystorów, który po raz kolejny uratuje prawo Moore’a