Intel jest dumny z tego, że pozostaje jedynym amerykańskim twórcą zaawansowanych technologii litograficznych, który realizuje wszystkie etapy badań i wdraża wyniki do produkcji w kraju. W tym sensie Oregon jest ważnym ośrodkiem podstawowej działalności firmy. Firma jest gotowa inwestować w poszerzanie swojej obecności w państwie, częściowo opierając się na dotacjach rządowych.
Przedstawiciele Intela ogłosili to w tym tygodniu po wizycie w lokalnym zakładzie gubernator Oregonu Tiny Kotek. Plany Intela dotyczące rozszerzenia swojej działalności w tym stanie, zdaniem samej firmy, stworzą kilka tysięcy nowych miejsc pracy zarówno w przedsiębiorstwach Intela, jak i w branżach pokrewnych. Gigant procesorowy posiada już największy w stanie zakład produkujący chipy, zatrudniający ponad 22 000 osób. Lokalni dostawcy wygenerowali w ubiegłym roku ponad 4 miliardy dolarów przychodów firmy Intel, a całkowity roczny dochód stowarzyszonych pracowników w stanie sięga 10 miliardów dolarów.Firma zatrudnia 4 procent populacji stanu i generuje roczny PKB na poziomie 19,3 miliarda dolarów.
Intel zamierza nie tylko rozbudować swoje laboratoria badawcze w lokalnym parku technologicznym imienia założyciela firmy Gordona Moore’a, ale także do końca roku zainstalować pierwszy w historii firmy skaner litograficzny ASML, który umożliwia pracę z ultratwardymi promieniowanie ultrafioletowe (EUV) w połączeniu z aperturą o dużej wartości liczbowej (High-NA). Sprzęt taki będzie używany eksperymentalnie przy produkcji komponentów z wykorzystaniem technologii Intel 18A, jednak nie będzie obowiązkowy ani konieczny. Firma planuje wprowadzić go do masowej produkcji na kolejnych etapach litografii. Intel zobowiązał się także do opanowania pięciu nowych procesów technologicznych w ciągu czterech lat i odzyskania wiodącej pozycji technologicznej w litografii do 2025 roku. Ośrodki badawcze w Oregonie odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu tego celu. Znajdują się tu specjaliści Intela, którzy próbują określić rozwój branży półprzewodników na najbliższe dziesięć lub więcej lat.
Intel nie podał szczegółów na temat tego, co dokładnie będzie się działo w Oregonie po zakończeniu projektu. Wiadomo jednak, że firma złożyła w stanowych organach regulacyjnych plany budowy czwartej fazy ogromnego ośrodka badawczego D1X w Hillsboro. Prace budowlane mogłyby rozpocząć się już w przyszłym roku.
Spółka zamierza finansować rozbudowę swoich obiektów w Oregonie nie tylko ze środków własnych i dotacji miejskich, ale także stara się o wsparcie finansowe z budżetu federalnego w ramach tzw. „Ustawy CHIP”. Złożenie wniosku o tego typu dotacje nie doprowadziło jednak jeszcze do bezpośredniego przydziału środków przez władze federalne, gdyż procedura jest długotrwała. W przyszłości Intel ma nadzieję wydać kilka miliardów dolarów na rozwój hubu w Oregonie. Ponadto finansowane będą projekty budowy fabryk w Arizonie, Nowym Meksyku, Ohio, Irlandii, Niemczech, Izraelu, Polsce i Malezji.