Intel jest gotowy produkować komponenty dla konkurencyjnych firm AMD i NVIDIA

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Współpraca Intela i Arma przy tworzeniu ekosystemu do kontraktowej produkcji chipów o odpowiedniej architekturze to już obiektywna rzeczywistość: potwierdzają to liczne wspólne oświadczenia i wystąpienie szefa Arm na wczorajszym wydarzeniu Intel IFS Direct Connect. Co więcej, kierownictwo Intela otwarcie stwierdziło, że firma jest gotowa produkować komponenty na zamówienie AMD, NVIDIA i ogólnie każdego klienta.

Firma Tom’s Hardware gruntownie przygotowywała się do wydarzenia IFS Direct Connect, więc redaktor witryny Paul Alcorn skorzystał z okazji i zapytał dyrektora generalnego firmy Intel, Patricka Gelsingera, o chęć firmy do zaoferowania najnowocześniejszej technologii swoim bezpośrednim konkurentom. Szef Intela rozpoczął swoją odpowiedź od ogłoszenia zamiarów firmy przeprowadzenia w tym roku restrukturyzacji, która uniezależni pod względem przepływów finansowych dział kontraktowy Intel Foundry Service. Specjaliści tego działu będą mieli za zadanie wypełnić moce produkcyjne i dotrzeć do jak najszerszego grona klientów.

„Mamy nadzieję, że Jensen (NVIDIA), Cristiano (Qualcomm) i Sundar (Google) znajdą się na tej liście, a dziś widać było, że znalazła się na niej także Satya (Microsoft), mam nawet nadzieję, że znajdzie się na niej Lisa (AMD ) w pewnym momencie w przyszłości” – wyjaśnił szef Intela, omawiając poszerzenie listy klientów kontraktowych firmy. Docelowo, dodał Gelsinger, Intel chce zostać globalnym kontraktowym producentem chipów.

Firma dostosuje własne komponenty do potrzeb klienta. Modułowy układ z kilkoma chipami pozwoli na wymianę poszczególnych bloków chipów na potrzebne konkretnemu klientowi, niezależnie od tego, czy będą to rozwiązania opracowane przez niego samodzielnie, czy też coś gotowego z oferty Intela.

Później szef firmy powtarzał: „Chcę, żeby wszyscy korzystali z mojej produkcji kontraktowej. Chcemy pomóc w tworzeniu chipów NVIDIA i AMD, procesorów tensorowych Google i procesorów neuronowych Amazon. Jest oczywiste, że zaawansowane procesy techniczne Intela będą dostępne dla jego klientów w tym samym czasie, co dla własnego zespołu programistów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz