Intel i ParkerVision rozstrzygają spór patentowy dotyczący bezprzewodowych układów scalonych używanych w iPhonie i innych smartfonach

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Intel i ParkerVision rozstrzygają spór patentowy dotyczący bezprzewodowych układów scalonych używanych w iPhonie i innych smartfonach

We wtorek Intel zakończył spór o naruszenie patentu z firmą ParkerVision zajmującą się technologią bezprzewodową w sądzie w zachodnim Teksasie. Zgodnie z dokumentami złożonymi przez tego ostatniego w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, firma otrzyma 25 milionów dolarów odszkodowania, a Intel będzie również zobowiązany do zawarcia umowy licencyjnej na technologię z powodem.

Intel potwierdził, że rzeczywiście rozstrzygnął spór, ale odmówił ujawnienia szczegółów umowy. Sam ParkerVision również odmówił komentarza. Według Reutersa, akcje spółki spadły we wtorek wieczorem o 48%.

ParkerVision z Florydy złożył pozew w sądzie w Teksasie przeciwko Intelowi w 2020 roku, oskarżając giganta technologicznego o naruszenie szeregu patentów związanych z zaawansowanymi odbiornikami RF. ParkerVision powiedział, że od połowy lat 90-tych jest pionierem technologii telekomunikacyjnej wykorzystywanej w bezprzewodowych chipach Intela. Według ParkerVision Intel wykorzystuje chipy w smartfonach, w tym np. Apple iPhone, naruszając tym samym patenty. Ekspert ParkerVision powiedział sądowi, że gigant technologiczny musi zapłacić ponad 294 miliony dolarów tantiem za korzystanie z tych technologii. Intel jednak obalił takie oskarżenia i stwierdził, że jego rozwiązania działają w zupełnie inny sposób.

Wiadomo również, że ParkerVision złożył pozwy przeciwko innym firmom za rzekome naruszenie patentów związanych z bezprzewodowymi chipami. Wśród pozwanych w szczególności – Apple, Qualcomm i TCL.

W dwóch oddzielnych sporach patentowych, również dotyczących wykorzystania chipów komputerowych, firma Intel została uznana za winną naruszenia patentu przez firmę VLSI Technology LLC i nakazano jej zapłacenie łącznie 3 miliardów dolarów odszkodowania.

Nie tak dawno Samsung również został zmuszony do zawarcia ugody. Zgodził się zapłacić 150 milionów dolarów za rozstrzygnięcie sporu patentowego z Nanoco związanego z technologią wyświetlaczy LED.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz