Innodisk wprowadził moduły pamięci CXL o pojemności 64 GB dla serwerów AI

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Innodisk ogłosił moduł pamięci CXL (Compute Express Link), zaprojektowany z myślą o systemach AI i centrach danych w chmurze. Masowe dostawy produktu planowane są w I kwartale 2025 roku.

Zapotrzebowanie na serwery AI szybko rośnie. Według prognoz Trendforce w 2024 roku tego typu systemy będą zajmować około 65% światowego rynku serwerów (w ujęciu pieniężnym). Według Innodisk systemy AI wymagają obecnie co najmniej 1,2 TB pamięci RAM do efektywnego działania. Tradycyjne produkty DDR nie zawsze są w stanie sprostać tym wymaganiom, co prowadzi do problemów, takich jak niepełne wykorzystanie zasobów procesora i zwiększone opóźnienia – twierdzi firma. Moduły CXL mają na celu wyeliminowanie takich ograniczeń.

Źródło obrazu: Innodisk

Pamiętajmy, że CXL to szybki interkonekt zapewniający interakcję pomiędzy procesorem hosta a akceleratorami, buforami pamięci, urządzeniami wejścia/wyjścia itp. Rozwiązanie Innodisk wykorzystuje interfejs PCIe 5.0 x8 i ma pojemność 64 GB. Moduł zapewnia przepustowość do 32 GB/s. Mówi, że jest kompatybilny z CXL 1.1/2.0. Urządzenie wykonane jest w formacie E3.S 2T i wyposażone jest w złącze EDSFF 2C. Zakres temperatur pracy wynosi od 0 do +70°C.

Należy zauważyć, że jeśli cztery moduły Innodisk CXL po 64 GB każdy zostaną zainstalowane w serwerze wyposażonym w osiem modułów DIMM po 128 GB każdy, całkowitą pojemność pamięci można zwiększyć o jedną czwartą, a całkowitą przepustowość o 40%. Jednocześnie CXL zapewnia łączenie pamięci, co pozwala zoptymalizować udostępnianie zasobów i poprawić ogólną wydajność systemu.

Powiązane materiały:

CXL po wyjęciu z pudełka: Samsung wprowadził macierz pamięci CMM-B do montażu w stojaku Pula CXL firmy Panmnesia jest trzykrotnie szybsza niż systemy RDMA i może zaoferować 6 TB pamięci RAM Firma Lightelligence wprowadziła interkonekt optyczny Photowave CXL W Rosji nie ma już możliwości instalowania nowego zagranicznego oprogramowania i systemów sprzętowych w obiektach infrastruktury krytycznej Softline przejął kontrolę nad rosyjskim producentem laserów NTO IRE-Polyus

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz