Infrastruktura informatyczna rosyjskich firm składa się w 75% z rozwiązań zagranicznych

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Według wspólnego badania K2Tech i firmy audytorsko-doradczej Technologies of Trust (TeDo, dawniej PwC w Rosji), którego wyniki zostały zaprezentowane na moskiewskiej konferencji Tech2b Conf, infrastruktura informatyczna rosyjskich firm w dalszym ciągu składa się z trzech czwartych (75%) produktów zagranicznych. W badaniu wzięło udział 115 CIO i szefów infrastruktury IT w firmach o przychodach na poziomie 2 miliardów RUB i więcej, a także siedmiu menedżerów rosyjskich producentów.

Jednocześnie ponad jedna trzecia uczestników badania (39%) uważa za priorytetowe zadanie substytucję dostawcy, przy czym jedynie 7% respondentów jako jeden z priorytetów wymieniło potrzebę skalowania, a 5% – modernizację. Liderem poziomu substytucji importu był sektor publiczny, którego przedstawiciele odnotowali 43% rozwiązań produkcji krajowej w całkowitym wolumenie infrastruktury IT. Dla firm z sektora przemysłowego oraz sektora paliwowo-energetycznego odsetek ten wynosi średnio 31%, dla handlu detalicznego i kompleksu rolno-przemysłowego – 21% i dotyczy to głównie segmentu oprogramowania systemowego.

Najgorzej sytuacja wygląda w branży transportowo-logistycznej (16%) oraz budownictwie (14%), co tłumaczy się złożoną strukturą zarządzania i krajobrazem IT. W pierwszym przypadku przejście odbywa się głównie za sprawą chińskich rozwiązań. Jednocześnie opóźnione są przedsiębiorstwa państwowe, które lepiej radzą sobie z substytucją importu. Muszą przejść na rosyjskie systemy operacyjne, aplikacje biurowe, programy antywirusowe i systemy wirtualizacji od 1 stycznia 2025 r., a na krajowy system DBMS od 1 stycznia 2026 r.

Źródło dalej: K2Tech

Należy zaznaczyć, że badanie dotyczy substytucji dostawców, a nie tylko substytucji importu – rezygnując z rozwiązań od dostawców zachodnich, część firm pozyskuje rozwiązania z zaprzyjaźnionych krajów, w szczególności z Chin, którymi zainteresowanie zgłosiło 30% uczestników badania. Przykładowo, jak zauważa sama K2Tech, rosyjskie systemy przechowywania danych wciąż ustępują rozwiązaniami zagranicznymi pod względem dojrzałości i funkcjonalności, a biblioteki taśmowe w Rosji w ogóle nie są produkowane, więc w tym przypadku konieczne jest wybranie albo produktów z Azji, albo z Zachodu. rozwiązania.

Tylko 25% respondentów jest obecnie na etapie wdrażania rozwiązań, który ich zdaniem jest najtrudniejszy i najdłuższy i może trwać kilka lat. Tylko 7% respondentów stwierdziło, że ich firmy znajdują się na końcowym etapie transformacji.

Tylko 7% respondentów stwierdziło, że ich firmy – głównie korporacje – znajdują się w końcowej fazie transformacji. 41% respondentów podało, że ich firmy zdecydowały się na wymianę rosyjskich rozwiązań i wykazują zainteresowanie rosyjskimi rozwiązaniami (studiowanie, testowanie), a 22% nie planuje wymiany infrastruktury IT lub wymieni tylko część rozwiązań programowych. Dotyczy to głównie handlu detalicznego i przemysłu.

Powszechną praktyką jest także zastępowanie rozwiązań zachodnich chińskimi, których wdrożenie w swojej infrastrukturze informatycznej zgłosili przedstawiciele sektora telekomunikacyjnego, transportowego i logistycznego. Jednocześnie część respondentów (21%) przyznała, że ​​ich infrastruktura jest bardziej „patchworkowa” i fragmentaryczna. Najwięcej jest tych firm z sektora publicznego, przemysłu, kompleksu paliwowo-energetycznego, transportu i logistyki.

Okazało się także, że firmy nie mają jasnego planu wymiany infrastruktury. Co dziesiąty respondentów decyzję podejmuje w miarę zużywania się sprzętu, wymieniając go na rosyjski. 8% firm udało się wymienić wszystko na raz. A 5% kierowało się wskaźnikami biznesowymi. Głównym czynnikiem jest obecność infrastruktury krytycznej i konieczność spełnienia wymogów prawnych (20% respondentów). Większość firm wymienia najpierw oprogramowanie, a następnie sprzęt, ponieważ oprogramowaniu stawiane są większe wymagania. Dla 12% respondentów istotnym czynnikiem jest dostępność analogów zachodnich rozwiązań, które nie ustępują funkcjonalnością i jakością.

Badacze zauważyli, że większość firm, nawet tych rządowych, w dalszym ciągu korzysta z produktów Microsoftu w segmencie systemów operacyjnych i usług podstawowych. Wśród produktów, które respondenci testują i wdrażają, najczęściej wymieniane były Astra Linux i ALD Pro („Astra Group”), RED OS i RED ADM (RED SOFT), Alt OS i AltDomain „Basalt SPO”, ROSA OS i Dynamic Directory („ROSA”).

Jeśli chodzi o systemy zarządzania bazami danych, firmy komercyjne nadal korzystają z Microsoft SQL i MySQL. Rozwiązania Oracle są w dalszym ciągu wykorzystywane do pracy z dużymi zbiorami danych i do innych zadań. Z kolei spółki państwowe aktywnie migrują do PostgreSQL.

W segmencie wirtualizacji firmy komercyjne w dalszym ciągu korzystają z rozwiązań Microsoft i VMware. Wśród rosyjskich zVirt (Orion soft), „Brest” i VMmanager („Grupa Astra”), ECP VeiL (JSC „Instytut Badawczy „Skala”), SpaceVM (Grupa Firm „Dakom”), „RED Virtualization” z „RED” to najczęściej wymieniane SOFT, Basis Dynamix („Basis”), „Cyber ​​Infrastructure” (Cyberprotect), „Horizon-VS” (IC „Barricades”) i inne. Jeśli chodzi o wirtualizację kontenerów, firmy komercyjne korzystają z Kubernetesa i Dockera, a firmy rządowe korzystają głównie z Nova (Orion soft), Kubernetes Platform (Deckhouse), Shturval (Numerator Laboratory).

Większość respondentów (77%) ma trudności z korzystaniem z wdrożonych rozwiązań. Około 40% stwierdziło, że funkcjonalność produktów nie odpowiada deklaracjom lub że odbiega od rozwiązań zachodnich. Natomiast średnia ocena obecnego poziomu zadowolenia firm z wdrożonych rozwiązań wyniosła 7,1 w 10-punktowej skali – 63% firm wystawiło ocenę na poziomie 7 i więcej punktów, ale tylko 11% z nich nie zgłosiło żadnych problemów na etapie interfejs systemów.

Powiązane materiały:

W Rosji nie ma już możliwości instalowania nowego zagranicznego oprogramowania i systemów sprzętowych w obiektach infrastruktury krytycznej Softline i jej partnerzy zaoferowali alternatywy dla zagranicznych usług chmurowych, które opuściły Federację Rosyjską Masowe przejście na rosyjskie systemy wirtualizacji nastąpi w latach 2025–2027. Softline przejął kontrolę nad rosyjskim producentem laserów NTO IRE-Polyus MSI przedstawia płytę Mini-ITX MS-CF10 dla Intel Raptor Lake-S Refresh

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz