Informacje: Google opracowuje procesory Server Arm Maple i Cypress 5 nm

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Google zamierza powtórzyć sukces Amazona w budowaniu serwerowych procesorów – trzecia generacja układów Graviton Arm własnego projektu jest już dostępna w chmurze AWS, która odpowiadała za 10% przychodów EC2 w 2022 roku. Według The Information, powołując się na poinformowane źródła, Google osiągnął kamień milowy w tworzeniu procesorów, które mogą pojawić się w Google Cloud za dwa lata.

Według The Information, obecnie opracowywane są dwa procesory 5 nm Arm. Pierwszy układ o nazwie kodowej Maple jest oparty na technologii Marvell i został już wysłany do TSMC w celu przeprowadzenia partii testowej. Drugi chip, znany jako Cypress, jest całkowicie własnym projektem Google i jest obsługiwany przez izraelskie biuro firmy. Zostanie wysłany do TSMC w drugim kwartale.

Google ma nadzieję, że własne chipy pomogą obniżyć koszty i zwiększyć niezależność od zewnętrznych dostawców. Dotychczas firma zdecydowała się zaoszczędzić pieniądze, wydłużając żywotność serwerów i niektórych urządzeń sieciowych z czterech do sześciu lat oraz zmniejszając zakupy serwerów. Podaje się też, że rozwiązania oparte na najnowszych procesorach Intel Xeon Sapphire Rapids i AMD EPYC Genoa nie satysfakcjonowały Google pod względem całkowitego kosztu posiadania (TCO).

Stworzenie własnego procesora w tym przypadku będzie jak najbardziej mile widziane. Ponadto firma ma już doświadczenie w opracowywaniu chipów, w tym akceleratorów TPU AI i koderów wideo Argos. Masowa produkcja klonu i cyprysu spodziewana jest w 2024 roku, a ich pojawienie się w Google Cloud w 2025 roku. Do tego czasu inny hiperskaler – Alibaba Cloud – planuje przenieść 20% swojej pojemności na zaprojektowane przez siebie procesory Yitian’s Arm.

Powiązane materiały:

Arm przejmuje 5% rynku chmury, mówi SoftBank Poszło trzecie: w Google Cloud pojawiły się instancje Tau T2A oparte na procesorach Ampere Altra Arm Intel ogłasza współpracę z Google nad IPU Mount Evans i ogłasza IPDK IBM będzie rozwijał AIX co najmniej do 2030 roku Amazon częściowo przeniesie centrum danych w Oregonie na ogniwa paliwowe, ale nie chodzi o środowisko

Źródła:

Informacja Dynamika centrum danych

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz