Infineon zbuduje fabrykę półprzewodników w Niemczech za 5 mld euro – planują zwrócić się z inwestycji w ciągu roku

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Niemieckiej firmie Infineon pozwolono rozpocząć budowę fabryki półprzewodników w Dreźnie. Projekt szacowany jest na 5 mld euro, produkcja powinna ruszyć już w 2026 roku. Według producenta chipów stosowanych w samochodach, centrach danych i innych branżach będzie to największa jednorazowa inwestycja w historii firmy.

Infineon spodziewa się, że na budowę zakładu otrzyma od państwa 1 miliard euro. Oczekuje się, że nowe przedsiębiorstwo stworzy około 1 tys. miejsc pracy. Na pełnych obrotach zakład będzie produkował półprzewodniki mocy oraz rozwiązania analogowe/mieszane na kwotę równą wolumenowi wspomnianych inwestycji rocznie. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki wyraziło zgodę na ekspresowe uruchomienie projektu – przy pracy w tym formacie dopuszcza się rozpoczęcie budowy, zanim Komisja Europejska zakończy weryfikację prawnych aspektów dotacji.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck z zadowoleniem przyjął tę wiadomość w czwartek, uznając ją za dowód atrakcyjności Niemiec dla prowadzenia biznesu. Jest to istotne w kontekście przyjęcia przez Stany Zjednoczone ustawy Inflation Reduction Act (IRA), która przewiduje duże korzyści dla firm chcących inwestować w przemysł w Stanach Zjednoczonych, co dosłownie „wymywa” przedsiębiorstwa z Europie i innych regionach. Ponadto Stany Zjednoczone uchwaliły ustawę o rozwoju przemysłu półprzewodnikowego, zapewniającą dotacje dla producentów chipów.

Unia Europejska zamierza zwiększyć produkcję półprzewodników po globalnym niedoborze chipów, który zdominował świat w ciągu ostatnich kilku lat. W ramach europejskiego prawa dotyczącego chipów Komisja Europejska zamierza do 2030 r. przeznaczyć około 15 miliardów euro na publiczne i prywatne firmy produkujące półprzewodniki.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz