Indiom już za pierwszym razem udało się wystrzelić rakietę będącą makietą załogowej kapsuły

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Dzisiaj o godzinie 10:00 czasu lokalnego (08:00 czasu moskiewskiego) Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) pomyślnie wystrzeliła rakietę zawierającą makietę załogowego statku kosmicznego Gaganyaan. Wystrzelenie odbyło się z pierwszego stanowiska startowego portu kosmicznego w Sriharikota. Celem próby było przetestowanie automatycznego systemu awaryjnego przerwania lotu i ratowania załogi na początkowym odcinku trajektorii. Założone cele udało się osiągnąć.

Oczekuje się, że w przyszłym roku Indie niezależnie wyślą trzech astronautów na niską orbitę okołoziemską. Dzisiejsze testy modułu dowodzenia, obudowy ochronnej, adaptera do montażu kapsuły na rakiecie nośnej oraz systemu ratownictwa załogi stały się najważniejszym krokiem w stronę tego celu.

Jednostopniowa rakieta TV-D1 uniosła kapsułę na wysokość 17 km i rozpędziła ją do prędkości 1,2 Macha. Następnie uruchomiono instalację na paliwo stałe oddzielającą kapsułę z systemem ratowniczym. Kapsułę zabrano na bezpieczną odległość i puszczono spadochrony, po czym bezpiecznie opadła do wód Zatoki Bengalskiej w odległości 10 km od brzegu, gdzie została przechwycona przez statek ratowniczy.

Choć sam lot i wszystkie kolejne etapy przebiegły pomyślnie, organizatorzy imprezy i widzowie musieli się martwić. Początkowo start utrudniała pogoda. Następnie start musiał zostać dwukrotnie odwołany z powodu problemów technicznych. A jednak dwie godziny po planowanym czasie rakieta wystartowała i wykonała wszystkie zadania przydzielone misji testowej. Indyjska eksploracja kosmosu stała się o krok bliżej do lotów załogowych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz