Indie wypowiedziały wojnę fałszywym usługom wsparcia technicznego wyłudzającym pieniądze od użytkowników na całym świecie.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

W Indiach kilka stanów, w tym Tamil Nadu, Pendżab, Bihar, Delhi i Bengal Zachodni, było świadkami masowych nalotów indyjskiego Centralnego Biura Śledczego (CBI) z udziałem międzynarodowych organów ścigania i firm technologicznych, takich jak Microsoft i Amazon, w ramach walki z cyberprzestępczością związaną ze wsparciem technicznym i oszustwami związanymi z kryptowalutami.

Podczas 76 nalotów policyjnych w ramach operacji Chakra-II, których celem było rozbicie kręgów finansowych powiązanych z cyberprzestępczością, zamrożono „liczne” konta bankowe i uzyskano istotne informacje na temat podejrzanych oszukańczych transakcji. Skonfiskowano także 32 telefony komórkowe, 48 laptopów i dysków twardych oraz 33 karty SIM.

W wyniku operacji Chakra-II CBI zidentyfikowało dwa oszustwa związane z pomocą techniczną, które miały miejsce od co najmniej pięciu lat i podczas których oszuści podawali się za agentów wsparcia pracujących dla „dwóch renomowanych międzynarodowych firm”.

„Nielegalne call center, na które napadło CBI, utworzono w celu podszywania się pod obsługę klientów Microsoft i Amazon. „Aktami byli objęci ponad 2000 klientów Amazon i Microsoft, głównie z USA, ale także z Kanady, Niemiec, Australii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii” – powiedziała Amy Hogan-Burney, dyrektor generalna jednostki biznesowej Microsoft ds. zwalczania cyberprzestępczości.

Oszuści kontaktowali się z ofiarami za pośrednictwem wyskakujących okienek w Internecie, które wyglądały jak ostrzeżenia Microsoftu i Amazona o problemach technicznych na komputerze użytkownika. Użytkownikowi udostępniono bezpłatny numer, pod którym mógł skontaktować się z obsługą klienta. Po uzyskaniu zdalnego dostępu do komputera ofiary oszuści przekonali ją o nieistniejącym problemie, za którego naprawienie musieli zapłacić setki dolarów.

Według raportu FBI dotyczącego przestępczości internetowej za rok 2022 fałszywe oszustwa związane z pomocą techniczną należą do pięciu najpopularniejszych rodzajów przestępstw w latach 2018–2022. Tylko w zeszłym roku oszustwa te przyniosły straty przekraczające 800 milionów dolarów, a w samych Stanach Zjednoczonych zginęło ponad 32 000 osób.

Ponadto CBI odkryło oszustwo związane z kryptowalutą, które spowodowało straty dla obywateli Indii w wysokości około 12 milionów dolarów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz